Menu Zavřít

Fed na nákupech

27. 7. 2020
Autor: Euro.cz

Blíží se reset globálního bankovního systému? „Fed neuvažuje o tom, že by zvyšoval úrokové sazby v dalších dvou letech,“ konstatoval v první polovině letošního června na tiskové konferenci Jerome Powell, šéf americké centrální banky (Fed). Osobně to považuji za otázku zásadní důležitosti ve světě měnové politiky nejméně za poslední dvě dekády. Proč? Ví Fed něco, o čem normální smrtelníci nemohou mít ani tušení?

Powellovo vyjádření v „době kovidové“ je bezprecedentně šokující, protože v minulosti byla centrální banka ve vyjádřeních k výhledům americké ekonomiky velmi opatrná, byť jen v měsíčních, maximálně kvartálních horizontech. Za běžných okolností by Fed ujišťoval, že bude sledovat, ale nedovolí si dlouhodobě predikovat… Ale teď šéf Fedu natvrdo řekne, že monetární politika zůstane extrémně uvolněná a že se úrokové sazby po dva roky, tedy až do konce roku 2022, nehnou. Tedy zůstanou na rekordní nízké úrovni poblíž nuly.

Jde o silnou kávu i proto, že ještě před půl rokem, v „době předkovidové“, panovalo všeobecné přesvědčení, že americké úrokové sazby se budou pomalu normalizovat, aby se vrátily do rozpětí dvou až tří procent. Takže když si přeložíme to, co šéf Fedu řekl, jde o přiznání, že americká ekonomika je na tom tak špatně, že si centrální banka prostě nebude moci dovolit úrokové sazby zvýšit.

Zmanipulovaná křivka

Proč se zamýšlím nad několik týdnů starou informací? Jednak proto, že mám pocit, že tuzemskými médii tato zpráva jen tak prosvištěla, jednak proto, že je v ní ohromná míra urgence, přestože se tato informace na první pohled nejeví jako zvláště důležitá.

Americká centrální banka je teď ve fázi, kdy skupuje absolutně všechno. Tedy skoro všechno (zatím nenakupuje zlato, ale už i o tom se spekuluje). Fed dříve skupoval vládní dluhopisy, které si sám vytiskl (to je to kvantitativní uvolňování), a v únoru, kdy už ve světě bujela pandemie nového koronaviru, oznámil, že bude pořizovat i dluhopisy s nižším ratingem. Nyní nakupuje už i takzvané prašivé dluhopisy (junk bonds). Celkem, jak známo, by se mělo nakoupit až za 750 miliard dolarů těchto aktiv.

Tištění peněz je postaveno na tom, že významné světové centrální banky nakupují vlastní dluhopisy. Tím pádem jde jejich cena nahoru. A když jde cena nahoru, tak výnosové křivky a potažmo pak úrokové sazby mohou být velmi nízké.

Centrální banky tak mají mandát udržovat velmi nízké úrokové sazby, díky čemuž mohou finanční instituce nabízet levné financování od hypoték až po leasing.

Sice je to tak trochu podvod na obyčejné lidi, ale ta zmanipulovaná výnosová křivka a zmanipulované úrokové sazby umožňují byznysu velmi kvalitně dýchat. Otázkou je, jak dlouho.

Injekce není lék

Ve vzduchu visí několik negativních scénářů. Jedním z nich je, že nezávislé vlády držící americké státní dluhopisy nebo dluhopisy jiných centrálních bank ztratí kvůli enormnímu tištění peněz v bondy důvěru, protože se v jejich očích stanou bezcennými. A začnou tyto dluhopisy prodávat. Pak by došlo k tomu, že by „ocas začal vrtět psem“. Trhy tím pádem začnou ovládat centrální banky.

Cena dluhopisů by logicky musela jít dolů a došlo by ke skokovému zvýšení úrokových sazeb. Při scénáři masivního prodeje státních dluhopisů by pak centrální banky zvedat úrokové sazby z nuly prostě musely. Neměly by jinou možnost.

Že se do ekonomiky kvantitativním uvolňováním vstříknou v podstatě ničím nepodložené peníze, může být injekce, ale nemůže to být lék, který by vydržel roky. Peníze se musejí vytvářet jinak – investicemi, technologiemi, spotřebou…

Nelze proto vyloučit, že může dojít k nějakému resetu světového bankovního systému nebo nedej bože ke stagflaci. Zatím je proto dobré sledovat vývoj akcií amerických bank, jelikož jsou výmluvným barometrem. Tak třeba Wells Fargo, jedna z největších amerických bank, je na svých dvanáctiletých minimech.

Posledního půl roku se také příliš nezmiňují problémy bankovního sektoru v Itálii, stejně jako celková nestabilita evropského bankovního trhu. Ale to ještě neznamená, že se problémy vyřešily. Jen se o nich nemluví.

WT100

O autorovi| David Marášek, statutární ředitel akciové společnosti Zlato

  • Našli jste v článku chybu?