Dar generálního ředitele ČEZ Romana si podle manažerů zaslouží uznání
Myslíte si, že gesto Martina Romana věnovat ze svých peněz na vzdělávání 100 milionů korun, je následováníhodné?
- Ano 64,7 %
- Ne 18,6 %
- Nevím 16,7 %
Kvalitního vzdělání není nikdy dost a především jde o investici do budoucna. Faktem také je, že v České republice školy, které by špičkové vzdělání poskytovaly, v podstatě nejsou. Proto každý čin, jenž se snaží tuto situaci napravit, by měl být vítán. Z tohoto hlediska je třeba nahlížet na sponzorský dar generálního ředitele ČEZ Martina Romana Prvnímu obnovenému reálnému gymnáziu v Praze. Můžeme k němu mít nejrůznější výhrady, neměly by však převážit nad tím, že v našich podmínkách vytváří dobrý příklad, který by měl být pobídkou k dalšímu podobnému jednání. Domnívá se to i 64,7 procenta manažerů.
Tento to říká zcela otevřeně: „Filantropie je za všech okolností následováníhodná.“ Podporu nachází u dalšího: „Toto gesto může sloužit jako dobrý příklad, aby i další manažeři a podnikatelé věnovali část svých prostředků na vzdělávání a jiné prospěšné účely.“ Toto téma je dále rozvedeno v odpovědi: „Když se budeme u dárců neustále ptát, co tím mínili, nekupují-li si svým činem veřejné uznání, nikam se nedostaneme. Nemravné je přijmout peníze pocházející z trestné činnosti a oslavovat takový dar jako veřejně prospěšný skutek. To však Romanův případ není. Jen více takových dárců a zpráv o nich.“
Někteří respondenti sice s darem souhlasí, ale mají o něm pochybnosti. Jeden z nich říká: „Kdybych to hodnotil z morálního hlediska, pak určitě ano. Vzhledem ke skutečnosti, že Martin Roman je generálním ředitelem společnosti, v níž má stát majoritu, je však minimálně nespravedlivé, že manažer tímto subjektem vlastněné firmy, jež má mimo jiné skoro monopolní postavení, si dokáže vydělat tolik peněz, aby mohl dát 100 milionů korun na charitu. Z tohoto pohledu jde o gesto, které může řadu udřených manažerů z jiných komerčních firem asi hodně naštvat.“
Další dva považují Romanův čin za následováníhodný, ale i oni k němu mají výhrady. První z důvodu příjmu: „Následováníhodné ano - abych ho však mohl následovat, potřeboval bych vědět, kolik je to procent z jeho celkového ročního příjmu.“ Druhý zase kvůli obdarované škole: „Obecně jsou dary následováníhodné. Buďme však objektivní - z akciového jmění Martina Romana je to jen malá část a obdarovávaným není nějaká 'no name' instituce, ale škola Václava Klause mladšího. Takže spíše rozpaky než obdiv.“
Velmi sugestivní otázkou odpověděl respondent: „Je to opravdu výjimečný šlechetný čin, nebo výsměch stavu naší společnosti?“
Jako by ji položil tomuto manažerovi: „Nerad bych se nějak dotkl Martina Romana, nicméně k tomu, abych si mohl vytvořit názor na takový bezesporu filantropický čin, bych potřeboval mít dostatek informací. A nevím, proč to rovnou neuvést - prostě nejsem o tomto Romanovu gestu dostatečně informován, a to především v ekonomické rovině. Tedy exaktně o tom, kdy budou reálné existující peníze opravdu převedeny na účet konkrétní školy a jak s nimi bude konkrétně naloženo, jaké daňové efekty plynou z celé finanční transakce, které firmy či fyzické osoby jsou dodavateli a odběrateli této školy a jaká je jejich provázanost s dárcem a mezi sebou navzájem. Prozatím mám k dispozici pouze informace, že Martin Roman se rozhodl do nové školy vložit sto milionů korun ze svých prostředků. To je podle mne žalostně málo a že se někdo rozhodl, ještě neznamená, že tak skutečně učiní. Nemám jediný důvod Romanovi nevěřit, nicméně osobně jej neznám. Díky zkušenostem získaným při 'budování kapitalismu' od roku 1990 mám v dnešní době velký problém věřit komukoli, koho osobně dobře neznám. A to zvlášť v situacích, kdy 'slovně' létají vzduchem miliony a vyšší částky.“
Tato úvaha je dále rozvinuta v odpovědi: „Říkám ano, nechci však spekulovat o pohnutkách tohoto gesta. Faktem je, že manažerský bonus generálního ředitele státem ovládaného podniku ve výši 35 milionů dolarů je velmi neobvyklý nejen v našich geografických podmínkách, ale ve světě vůbec, a lze jen spekulovat, co vedlo politiky ČSSD k takovému rozhodnutí. Je to trochu nespravedlivé k jeho předchůdci či předchůdcům, kteří pozitivní vývoj ČEZ nastartovali. Domnívám se, že zásluha současného vedení je silně přeceňována a že ziskovost firmy je výsledkem politického rozhodnutí. Platíme za ně všichni a není ničím jiným než skrytým dodatečným zdaněním, jež se podle mne nesmyslně zdůvodňuje růstem cen v zemích, do kterých směřuje náš přechodný vývoz.“
Odpovídalo 102 manažerů