Menu Zavřít

Film: Fair Game

7. 5. 2011
Autor: profit

Naomi Wattsová v životopisném a politickém thrilleru dokáže získat pozornost diváka, ale daleko více očí k sobě připoutá vyzrálejší Sean Penn. I tak se oběma nepodařilo zachránit slabé, opravdu jen chvílemi emoční zpracování celého námětu.

Film: Fair Game

Foto: H.C.E.

Film mapuje kauzu skutečné tajné agentky CIA Valerie, kterou si zahrála Naomi Wattsová, a jejího manžela Joa v podání Seana Penna. Práce na případu, který se točí kolem výroby jaderných zbraní a prodeje obohaceného uranu do Iráku, vnese do jejich života zmatek. Oba se zapletou do vládních a mediálních spekulací, utajení Valerie je prozrazeno. Jejich manželství se začíná hroutit. Joe odstartuje boj o očistu jejich jmen, oba ale pomalu ztrácejí půdu pod nohama a hlavně sami sebe.

Naomi si vede ve své roli statečně a věrohodně předává divákovi své smíšené pocity. Sean pro změnu vévodí osobnímu boji a skepsi. Oba se nicméně dokážou projevit i v konfliktních momentech a přenesou diváky bezproblémově do pocitů hlavních hrdinů za daných okolností. Nicméně způsob nastínění jejich situace, která mapuje osobní pocity a zároveň fakta celé kauzy, působí v režii Douga Limana (má na kontě i film Agent bez minulosti) nevyváženě a odvádí divákovu pozornost od faktů k emocím a obráceně. Režisér dobře vyniká ve zpracování akce, ztvárnění komplikovaného děje a chladného pohledu na daný námět. Zachycení emocí je ale pro něj komplikací, kterou se mu nepodařilo vyřešit. Část zodpovědnosti na sebe sice vzali herci, utvoření celkového dojmu je ale podle mého názoru čistě na režisérovi a realizačním týmu.

Přes 100 minut snímku tak spíš zachycuje a srovnává fakta skutečné události do jedné linie a vyvolá v divákovi několik zajímavých otázek, nicméně ani akčním střihem či pasážemi se strhující hudbou nevyvolá potřebu se po otázkách a odpovědích na ně pídit víc, než trvá délka snímku.

bitcoin_skoleni

Námět filmu měl potenciál i téma rozvířit třeba jen slabou vlnu diskuze k americké „akční“ politice, která ve vidině ohrožení USA dělala v minulosti často zbrklé a také agresivní kroky, jejichž výsledek ale nakonec odnesli jen obětní jednotlivci. Bohužel v rukou režiséra Limana se film stal pouze studenou zbraní, která obsahuje kvalitní výbušninu, nicméně k jejímu spuštění nedojde.

Hodnocení Vládi Baráka: 40 %

  • Našli jste v článku chybu?