Bezpochyby jde o jeden z lepších snímků tohoto roku. I když střídavě pokulhává za svojí knižní předlohou, nabídne skvěle vykonstruovaný thriller a osobní drama v jednom. Příběh sice několikrát dějově klopýtne, divák si ale vychutná typický severský kriminální film.
Foto: Aerofilms
Autorem knižní předlohy k filmu Lovci hlav je Jo Nesbø, který se podílel i na scénáři snímku. Českým čtenářům je znám jako autor kriminálních případů detektiva Harryho Hola (Nemesis, Pentagram). Nesbø dokázal zápletku svého příběhu propracovat podobně dobře jako jeho zesnulý kolega Stieg Larsson ve veleúspěšné knižní trilogii Milénium.
Lovci hlav představují thriller o lidech, které úplně náhodou spojí jejich profese a životní styl. Roger Brown (Aksel Hennie) je lovec mozků, hledá ty nejlepší adepty na nové pracovní pozice velkých firem. Před svou krásnou a náročnou ženou úspěšně skrývá, že funguje také jako zloděj uměleckých děl, aby udržel vysoký standard, který jeho drahá polovička vyžaduje. Clas Greve (Nikolaj Coster-Waldau) je proti tomu bývalým zabijákem a vlastní zajímavé umělecké dílo nesmírné ceny. Zároveň je také ideálním kandidátem na pozici, o kterou Roger už nějakou dobu usiluje.
Naštěstí prvoplánový vzorec přestane po 20 minutách filmu fungovat a začne se napínavě rozpadat do několika menších vzorečků, k jejichž řešení nemá pozorovatel dostatek proměnných. V jisté chvíli se divák dostane i do momentu, kdy netuší, jestli si uchová sympatie k svému hrdinovi Brownovi a i nadále ho bude v duchu podporovat, nebo ho raději nechá napospas osudu.
Film Lovci hlav nabízí směsici dravých a napínavých momentů bez toho, že by potřeboval pompézní ztvárnění záběru. Vystačí si s holou realitou. Právě v tom jsou severské kriminální příběhy mrazivější než třeba německé tuctové filmy a seriály typu Kobry 11.
Jednu věc lze ale Lovcům hlav vytknout, a to se týká většiny severských snímků: Chybí tu špetka nadsázky či humoru. Příběh je vážný, hlavní postavy jsou vážné a obojí není ochotné dopřát divákovi světlou chvilku. Náhražka v podobě zhuštěnosti zvratů pak bohužel připomíná telenovelu a divák přestane důvěřovat samotné kostře příběhu.
Režisér Morten Tyldum (Detektiv Varg Veum – Padlí andělé) dokáže vize norských autorů převádět na plátno poměrně přirozeně a přímočaře, bohužel ale filmové zpracování ochuzuje o vlastní originální invenci, čímž vstupuje na tenkou ledovou krustu komerční úspěšnosti. Současně s filmem přišla do české distribuce i kniha Lovci hlav, kterou je možné zakoupit ve všech knihkupectvích.
Hodnocení Vládi Baráka: 80 %