Menu Zavřít

Filozof a bullshit

1. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Komunikace

Tímto slovem pojmenoval filozof Harry G. Frankfurt svůj esej. Bullshit je v jeho pojetí technika, pomocí které se v dnešní společnosti zakrývá pravda. Bullshit je podle filozofa horší než lež, protože pomocí ní se ztrácí ze světa i pouhá představa o pravdě. Lhář ví, že lže. Bullshitman to již často neví.
Jako příklad uvedl Frankfurt pro německý renomovaný časopis Die Zeit následující scénu: V New Yorku si chtěl koupit televizi značky Sharp. Vešel do obchodu a prodavač mu začal jako nejlepší výrobek doporučovat jeden typ. Po chvíli vychvalování se filozof rozhlédl po prodejně, všiml si lepší televize a prodavač, když zjistil, že pan Frankfurt je movitější, bez uzardění mluvil o úplně jiné televizi jako o nejlepší. Tato technika je ukázkou bullshit. Jde o podvodnou manipulaci či sociální úplatek, eficientní prostředek jak si ulehčit sociální vztahy.
„Nejhorší je, že proti takovýmto technikám jsme zcela bezradní,“ říká filozof, „jen pokud se s touto technikou setkám u politiků, trochu zbystřím, ale také nemohu nic dělat.“
Harry G. Frankfurt studoval analytickou filozofii a v podobném uvažování byl vytrénován. Vždy se snažil o to, vysvětlovat jevy, se kterými se lidé běžně v denním životě setkávají, aniž si vlastně uvědomují, co vidí nebo co vlastně sami činí. Bullshit je podle autora cesta, jak dosáhnout předem určeného cíle, prodat jistou věc, nebo vyhrát volby, manipulovat veřejné mínění. Slova při takovéto činnosti nemají už žádný obsah, každou chvíli mohou označovat něco jiného. Poškozuje to naši schopnost komunikace i když někdy může být metoda bullshit i zábavná. Proto se v jazyce dokonce zabydlelo slovo: Bullshit artist.
Esej byl napsán před pětadvaceti lety. Tenkrát si ho vůbec nikdo nevšiml. Teprve když loni vyšel jako malá knížka, koupilo si ji během krátké doby 400 000 lidí a nyní se překládá v celém světě.
Proč má úspěch až po pětadvaceti letech? Frankfurt odpovídá: „Protože jsem asi pojmenoval nebezpečí, které je dnes mnohem větší, než bylo dříve. Vyrostl jsem za druhé světové války, tenkrát se také lhalo, také existoval bullshit, ale byl pravý a nefalšovaný důvod, proč jsme šli do války, a každý ho znal. Dnes je používán bullshit i ve vztahu k válce, abychom se pravdu nikdy nedozvěděli, aby zůstala od nás hodně vzdálená… Byznysmeni a politici ale sledují jen své zájmy, pravda je nezajímá.“

  • Našli jste v článku chybu?