Menu Zavřít

Finále Imagine Cupu ovládli studenti z České republiky

15. 7. 2011
Autor: profit

Studenti si totiž vezou domů bronzovou medaili, jedno 7. místo a k tomu uznání přímo od Steva Ballmera, šéfa Microsoftu.

Finále Imagine Cupu ovládli studenti z České republiky

Foto: Wicked Team

Čeští studenti dosáhli dalšího velkého úspěchu v celosvětové technologické soutěži pořádané společností Microsoft s názvem Imagine Cup. Bronzovou medaili vybojoval WickedTeam ve složení David Jozefov, Martin Wilczák a Michal Zachariáš. Tým z Fakulty informačních technologií na VUT v Brně oslovil porotu s hrou Firefighters, která se soustředí na zajištění udržitelnosti životního prostředí skrze hašení lesních požárů a záchranu životů civilního obyvatelstva. WickedTeam vyhrál šek na 50 000 korun a každý člen stejně jako ostatní čeští finalisté obdržel Xbox Kinect a Windows Phone. Odměna v podobě další podpory od Microsoftu a Microsoft inovačního centra na tým ale teprve čeká.

Na sedmém místě se pak umístil tým Celebrio Software z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity složený z Martina Nováka, Petra Kunce, Pavla Smolka a Jana Volmuta. Studenti uspěli se speciálním operačním systémem navrženým zejména pro starší uživatele se zhoršeným zrakem, motorikou a strachem z počítačů. „Věděli jsme, že konkurence je obrovská, ale byla to výzva, zvláště pak když vidíte, kam to díky Imagine Cupu dotáhl tým GINA,“ uvedl s obdivem k loňskému vítězi českého kola David Jozefov, zástupce WickedTeamu.

Sedmé místo je báječné. Ani se nám nesnilo o tom, že bychom se s naším projektem probojovali tak daleko. Už jenom samotná účast v New Yorku je pro nás něco fantastického a když k tomu připojím tu atmosféru, setkání se zajímavými lidmi, je to nezapomenutelný zážitek,“ hodnotí soutěž Martin Novák, člen týmu Celebrio Software.

Microsoft Imagine Cup je úžasná příležitost změřit si síly s nejlepšími týmy z celého světa, vzájemně se inspirovat a přispět ke zkvalitnění života lidí po celém světě,“ říká Rudolf Kajan, student doktorského studia Fakulty informačních technologií na VUT v Brně a mentor týmu WickedTeam. Tomáš Pitner, proděkan Fakulty informatiky Masarykovy Univerzity a mentor týmu Celebrio pak soutěž hodnotí slovy: „Pro náš tým a Masarykovu univerzitu je postup mezi 18 nejlepších na světě fenomenálním úspěchem a věřím, že bude velmi užitečným vkladem do začátku podnikání. Rád doprovodím podobně skvělý tým příští rok do Sydney!

Jako významný host byl na letošní finále v New Yorku pozván i tým GINA reprezentovaný Zbyňkem Poulíčkem a Borisem Procházkou. Příběh studentského projektu, který se během roku proměnil v navigační zařízení využívané záchranáři po celém světě, dodal motivaci a chuť stovkám studentů a zaujal nespočet zahraničních médií. Příběh týmu GINA ocenil i sám Steve Ballmer, který se s týmem v New Yorku osobně setkal. Významnost úspěchu českých studentů na soutěži potvrzuje i účast obchodně-ekonomického konzula České republiky v New Yorku, Tomáše Harta, na závěrečném slavnostním ceremoniálu.

Je velmi příjemné sledovat, že čeští studenti na Imagine Cupu každoročně obsazují přední příčky, a že jsou středem zájmu místních organizátorů i médií. Ještě více si ale vážím toho, že mají chuť své projekty s naší podporou dále rozvíjet i po skončení soutěže,“ říká Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft.

Nový grant na inovativní projekty

Microsoft v New Yorku představil plány na vytvoření grantu v hodnotě téměř 55 milionů korun, který soutěžním týmům z Imagine Cupu pomůže realizovat jejich projekty, které pomáhají řešit nejpalčivější problémy světa. Grant bude možné čerpat ve formě finančních prostředků,získání softwaru, odborných tréninků, koučinku nebo jiných služeb.

bitcoin_skoleni

Letošního ročníku Imagine Cupu se zúčastnilo přes 350 tisíc studentů ze 183 zemí světa, z nichž pouhých 400 ze 70 zemí se probojovalo do finále v New Yorku. Vítězové si mezi sebe rozdělili ceny v hodnotě 4 milionů korun.

Čeští studenti se na předních příčkách soutěže Imagine Cup umisťují pravidelně. Loni se mezi 68 nejlepších probojoval již zmiňovaný tým Zbyňka Poulíčka, Borise Procházky a Petry Bačíkové, GINA. Před dvěma lety pak v kategorii Robotics & Algorithm zvítězil Lukáš Perůtka se softwarem SrotBot.

  • Našli jste v článku chybu?