Dvě velké banky, které léta tvořily páteř americké Wall Street, končí.
Lehman Brothers si nedokázala opatřit čerstvý kapitál, zatímco Merrill Lynch se nechala převzít rivalem Bank of America, aby se nestala další obětí úvěrové krize. Z bank odejdou tisíce zaměstnanců a problémy se dotknou i města New Yorku, které získává z odvětví finančních služeb nemalé příjmy.
Lehman Brothers měla v účetnictví špatné úvěry za zhruba 60 miliard dolarů, převážně v souvislosti s problémy na realitních trzích. Sice měla snahu najít kupce, ale neuspěla, takže po 158 letech od založení se rozhodla snahu o svou záchranu vzdát. Naopak Merrill Lynch se nechala za 50 miliard dolarů převzít.
Pád dvou nezávislých bank z Wall Street je ale podle odborníků nutné brát jako šok. Wall Streetu totiž dominovalo pět investičních bank, které tvořily jeho páteř – a nyní zbyly jen dvě: Goldman Sachs Group a Morgan Stanley. Na jaře musela skončit Bear Stearns, která byla první velkou obětí úvěrové krize.
Americká centrální banka v součinnosti s vládou naopak zachrání jednu z největších světových pojišťoven American International Group (AIG). Instituce dostane úvěr až 85 miliard dolarů, tedy přibližně 1,43 bilionu korun. Federální vláda převezme v pojišťovně 79,9 procenta akcií a získá vliv na řízení podniku. Pobočky AIG v Česku normálně fungují a upozorňují klienty, že se o své závazky nemusejí obávat.
Vláda a centrální banka zasáhly na záchranu velké finanční instituce tento měsíc již podruhé. Na počátku září ministerstvo financí převzalo do svých rukou hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac a slíbilo je podpořit až 100 miliardami dolarů.
Trhy částečně uklidnila i zpráva amerického ministerstva financí. To vyčlení na podporu ohrožených fondů peněžního trhu 50 miliard dolarů (přibližně 850 miliard korun).