„Kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu.“ Zažité tuzemské rčení pocházející ještě z dob komunismu s trochou nadsázky ilustruje, že odcizení různého majetku ze strany vlastních zaměstnanců není nijak výjimečnou praxí. Rozhodně se přitom nemusí jednat jen o to, že si lidé „dlouhodobě vypůjčí“ třeba kancelářské potřeby.
Podle celosvětového průzkumu personální společnosti Robert Half zaměstnanci často podvádí i tak, že si chtějí od své firmy nechat proplatit náklady, které s jejich pracovní činností rozhodně nesouvisí. Ze zmíněné analýzy ostatně vyplynulo, že do firemních výdajů se někteří lidé pokusili zahrnout třeba denní lázně pro své psy, taneční kurzy, prémiové hovězí maso, svařené víno či náklady na vypreparování a vycpání domácího mazlíčka. Rozhodně tedy neplatí, že firmy mohou svým zaměstnancům důvěřovat.
Spolupráce s britskou vládou i Microsoftem
Vůči nepoctivým pracovníkům chce podle CNBC zakročit dublinský startup CleverCards. Ten vyvinul unikátní digitální platformu propojenou s nastavitelnými platebními kartami, což má velkým i malým společnostem poskytnout mnohem lepší kontrolu nad tím, k jakým účelům jejich zaměstnanci tyto karty používají.
Asi největší výhodou irské platformy je skutečnost, že umožňuje nakonfigurovat karty tak, aby je mohli používat pouze někteří zaměstnanci. Zároveň pak systém dokáže zcela zablokovat určité transakce, které jsou považovány za problematické či zcela nevhodné.
„Firmy se chtějí ujistit, že kartu dostane ten správný zaměstnanec a že se používá pouze pro určité účely. Podobnou konfigurovatelnou platební platformu přitom před námi ještě nikdo jiný nevyvinul. My jsme navíc celý systém zavedli v digitální podobě, díky čemuž je pro naše zákazníky jednoduchý na ovládání,“ uvedl Kealan Lennon, generální ředitel CleverCards.
Společnost byla založena v roce 2019 a za tu dobu se jejími zákazníky stalo více než 10 tisíc firem, mezi nimiž jsou třeba eBay, PaddyPower, Betfair, Accenture, Microsoft nebo Apple. Před dvěma lety ale CleverCards začala spolupracovat i s britskou vládou, díky čemuž vznikla speciální platební karta, která chudým lidem umožnila zaplacení účtů za elektřinu na webových stránkách vybraných energetických společností. Z daných peněz jinak samozřejmě nešlo koupit nic jiného.
Velké investice jsou aktuálně výjimečné
Kromě rozšiřování spolupráce s různými firmami i státními institucemi CleverCards v posledních letech investoval také do rozvoje vlastních technologií. Nedávno společnost nasadila třeba umělou inteligenci, jež má sama provádět kontrolu identity příjemců, což by mělo opět pomoci při předcházení různým podvodům.
Na svůj další rozvoj nyní irský startup obdržel osm milionů eur (přibližně 198 milionů korun), přičemž hlavním investorem se stal poskytovatel zaměstnaneckých poukázek a benefitů Pluxee, který dříve působil pod jménem Sodexo. CleverCards chce získané prostředky použít hlavně k rozšíření svého podnikání, k dalšímu vylepšení stávajících produktů a také k prozkoumání nových příležitostí na trhu.
Aktuální investice je podle šéfa firmy dobrým důkazem toho, že zákazníci CleverCards společnosti opravdu věří. V odvětví fintechu totiž jinak v poslední době panuje spíše stagnace a jakékoliv větší investice nebývají příliš časté. „Je to skutečně těžké prostředí. Při současné situaci na trhu je nyní opravdu působivé získat tolik peněz, protože kapitál jinak nikdo moc nedostává,“ uzavřel Lennon.