sáhnout hluboko do kapsy. Musí totiž zaplatit daň z přidané hodnoty dvakrát, a to jako normálně za březen a navíc ještě mimořádnou zálohu na duben. Vláda tím chce vyřešit komplikovaný přechod na evropský režim placení DPH.
Podnikatelé i živnostníci budou muset v dubnu Půjde o jednorázový krok, který se v dalších měsících už nebude opakovat. Dvojitá daň silně ovlivní peněžní toky ve všech firmách. Peníze živnostníků však zůstanou zmrazeny na finančních úřadech i dva měsíce. Šéf Sdružení drobných podnikatelů Bedřich Danda k tomu pro deník MF Dnes řekl: „Pro malé firmy, které nemají dostatek hotovosti, to bude velmi nepříjemné. Mohou se dostat do velkých problémů, málokdo o změně ví.“ Zákon o dvojím výběru je platný již od loňska. Důvodem pro změnu je obava, že by kvůli výpadku peněz mohlo být ohroženo fungování státu, protože vstupem do Evropské unie se opozdí výběr DPH od dovozců. Dnes jim daň strhávají celníci na hranici, protože ale uvnitř EU celnice nejsou, budou DPH platit až doma, tedy následující měsíc.
Do druhého kola privatizace petrochemické společnosti Unipetrol postupují polská firma PKN Orlen, maďarský MOL a britsko-nizozemský koncern Royal Dutch/Shell. Rozhodla o tom minulý týden vláda. Předběžné nabídky správně podalo celkem šest společností. Oznámení o výběru uchazečů bylo překvapením. „Pro trh bude zúžení počtu kandidátů zklamáním, protože zejména finančně silné ruské společnosti mohly tlačit privatizační cenu nahoru,“ domnívá se analytik Atlantik FT Roman Cenek. Rozhodnutí o tom, kdo nabude majetkové účasti v Unipetrolu padne do 30. dubna. Stát v holdingu prodává svůj 63procentní podíl akcií.
Stavba pokračování dálnice D11 ve směru na Hradec Králové začala u Libic nad Cidlinou nedaleko Poděbrad. Celý úsek až do Hradce Králové v délce téměř 49 kilometrů bude stát přes 11 miliard korun. Při zahájení stavby to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman. „Děláme vše pro to, aby dálnice byla zprovozněna alespoň v polovičním profilu do konce roku 2005 a celá v roce 2006,“ dodal Laušman. Stavba pokračuje směrem Libice nad CidlinouChýšť v délce 26 kilometrů. Bude navazovat na 42. kilometr dálnice nedaleko Poděbrad, kde komunikace už od roku 1990 končí.
Druhá největší česká letecká společnost Travel Servis začne od 1. května nabízet pod novou obchodní značkou Smart Wings levné letenky. Ceny by se měly pohybovat od 1500 korun za jednosměrnou letenku, včetně tax a poplatků, řekl manažer projektu Šimon Říha. Společnost začne létat do Paříže a Curychu dvakrát denně a jednou denně do Madridu, Amsterdamu a Kodaně. Počáteční náklady na zahájení této dopravy odhadl generální ředitel Travel Servisu Roman Vik na tři až pět milionů eur, tedy asi 100 až 160 milionů korun. Konkurenční České aerolinie připravují od května v souvislosti se vstupem Travel Servisu úpravu cen tak, aby byly pro cestující atraktivní, řekla mluvčí firmy Marcela Picková.