Teplé počasí na konci roku, růst ekonomiky, dostupnost hypoték a investice zahraničních firem. To byli hlavní tahouni stavební výroby v loňském roce, která meziročně stoupla o 6,6 procenta. Pro letošek očekávají analytici i stavaři další růst, ale mírnějším tempem.
Teplé počasí na konci roku, růst ekonomiky, dostupnost hypoték a investice zahraničních firem. To byli hlavní tahouni stavební výroby v loňském roce, která meziročně stoupla o 6,6 procenta. Pro letošek očekávají analytici i stavaři další růst, ale mírnějším tempem.
eské stavební firmy uzavřely v loňském roce více než 88 tisíc nových zakázek, což představuje meziroční pokles o 5,9 procenta. Jejich celková hodnota proti předchozímu roku vzrostla o více než pětinu na 299 miliard korun.
Podle Evy Zamrazilové z Komerční banky podpořila růst ve stavebnictví realizace developerských stavebních projektů zahraničních investorů, zaměřených především na výstavbu administrativních a multifunkčních center. Růst produkce inženýrského stavitelství táhly výstavba dálnic a rekonstrukce železničních tratí.
Většina analytiků očekává růst stavební výroby také letos, i když nižší než loni. „Rok 2007 je pravděpodobně rokem, kdy bude vrcholit boom bytové výstavby před očekávanou změnou DPH. A tedy rokem pokračujícího vzestupu hypotečního trhu. Očekáváme růst kolem pěti procent,“ předpovídá Zamrazilová.
Stejnou hodnotu růstu prognózuje i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. „Konjunktura ve stavebnictví nadále potrvá. V Česku je třeba stavět infrastrukturu, ekologické a dopravní stavby, stavby pro průmysl,“ míní generální ředitel tohoto svazu Miloslav Mašek. Podle analytika Vladimíra Pikory však nebude růst věčný a první signály zpomalení již lze pozorovat.
Stavební výrobu v letošním roce by měl výrazně ovlivnit i nový stavební zákon, který platí od začátku roku. Od něj si mnozí mimo jiné slibovali snížení administrativy spojené zejména s povolováním staveb. Skutečnost ale bude zřejmě jiná. Pracovníci stavebních úřadů tvrdí, že zákon je nepřehledný a že administrativu nezjednodušil.
Podle Ludvíka Pauluse ze stavebního úřadu v Hradci Králové sice přibylo případů nevyžadujících povolení nebo ohlášení, nicméně velká část staveb vyžaduje územní rozhodnutí nebo územní souhlas. Stavebník tak nadále musí shánět několik desítek povolení či vyjádření ke stavbě od orgánů či organizací. Například od provozovatelů plynových, elektrických, vodních a dalších sítí.
Podle samotných stavebních firem je na hodnocení stavebního zákona příliš brzy. Pokles administrativy však také nezaznamenaly. „Klady i zápory zákona můžeme vyhodnotit tak za rok. Největší chybou by asi bylo již teď uvažovat o novelách. Je třeba počkat, až si všichni účastníci na nový předpis zvyknou,“ míní mluvčí Metrostavu František Polák.
Na zákonu našel ale i pozitivní aspekt. „Zákon umožňuje zrychlení stavebního řízení například tím, že se o jedné záležitosti má jednat pouze jedenkrát. Záleží však na odvaze státní správy skutečně takto postupovat,“ říká.