Menu Zavřít

Firmy se dnes řídí podle dat, jejich kvalitu ale často neřeší, píše v komentáři šéf Dataddo Petr Nemeth

10. 1. 2022
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Dataddo
Petr Nemeth je spoluzakladatelem a zároveň i současným CEO česko-amerického startupu Dataddo, který se zabývá správou firemních dat a jehož hodnota se v uplynulém roce dostala k hranici půl miliardy korun. Ve svém komentáři pro Euro.cz se pozastavuje nad tím, jakých nejčastějších chyb se jednotlivé podniky při práci s těmito cennými informacemi dopouštějí a jak se jich vyvarovat. 

Nezpochybnitelným trendem v dnešním způsobu řízení firem je být co nejvíce data-driven, tedy rozhodovat se především na základě dat. Prakticky každé oddělení ve firmách produkuje data, která lze využít pro analýzy, průzkumy, predikce i zásadní strategická rozhodnutí. Proč tedy i přes to občas management dělá nesprávná rozhodnutí, mnohdy s fatálními důsledky?

S počtem systémů roste i množství produkovaných datasetů, k jejichž interpretaci navíc dochází napříč řadou oddělení, od marketingu a sales, až po HR či finance. Výsledkem pak jsou tabulky, dashboardy a prezentace, podle nichž management určuje směřování firmy, mění produktovou roadmapu, nastavuje ceny i nábor. Firmy přitom rozhodování na základě dat považují za správné a nezpochybnitelné.

Pandemie mění situaci. Firmy by se měly bát úniků dat kvůli zaměstnancům více než hackerů, říká šéf Safeticy Brulík
Přečtěte si také:

Pandemie mění situaci. Firmy by se měly bát úniků dat kvůli zaměstnancům více než hackerů, říká šéf Safeticy Brulík

Práce s daty má ale háček. Závisí totiž na jejich kvalitě a bezchybnosti. Co když se v přenosu či interpretaci stane chyba, třeba kvůli špatnému vstupu, vlivem mylného ručního zpracování, nedokonalého přenosu? S tím lidé běžně nepočítají. Často paradoxně kvůli tomu, že data prošla přes řadu lidí i oddělení, což ale samo o sobě správnost dat nezaručí, právě naopak. V důsledku tak nastává situace, že čím více se firma snaží být data-driven, tím širší je prostor pro chybovost. Proto nelze kvalitu zpracovaných dat zanedbávat.

bitcoin_skoleni

Zaměřte se na to, zda všechny vstupy jsou správné, že proces zpracování je pod pečlivou kontrolou a že interpretace není založena na chybných podkladech. Špatná rozhodnutí mohou mít závažné důsledky pro výkon firmy, často nevratné a fatální. Nejsnazším řešením je automatizace kontroly datové kvality, která umí odhalit anomálie a upozornit na riskantní místa. Zde pak lze již navázat ruční kontrolou a odhalením problému.

Chytré hodinky mohou pomoci usvědčit pachatele. Česká firma Compelson dokáže jako první získat skrytá data z Apple Watch
Přečtěte si také:

Chytré hodinky mohou pomoci usvědčit pachatele. Česká firma Compelson dokáže jako první získat skrytá data z Apple Watch

Moderní integrační datové platformy zavádějí funkce, které vedle data managementu automatizují i kontrolu datové kvality. Výsledkem pak je nejen přehledný dashboard, ale kvalitní data ze správných vstupů. Když totiž přijde na vnitřní firemní data, měli bychom vyvinout maximální úsilí na snížení rizik, a tím i výrazně zvýšit pravděpodobnost budoucího úspěchu. Být data-driven totiž není jen o práci s daty, ale hlavně o rozhodování na základě dat správných, jejichž celý proces přenosu a zpracování máme pod kontrolou.

  • Našli jste v článku chybu?