Malá vinotéka na Vinohradech se stala vyhledávaným místem nejen „velkých“ vín
„Lidé jsou dnes mnohem rozmazlenější. Už jim není jedno, co a za kolik jim člověk nalije. Začínají mít o víně slušné povědomí, což mě těší,“ říká majitel Flavours a importér David Kuchař, jenž svým vínem zásobuje nejlepší tuzemské restaurace. Ví o tom své z praxe, snaží se přesvědčovat hoteliéry, jimž dodává, aby to s cenami vína nepřeháněli, jak u nás bývá zvykem. Z prostého důvodu: lidé pak místo jedné lahve klidně vypijí i dvě a všichni tak víc vydělají.
Nemá smysl Flavours jakkoli definovat podle původu vína. Můžete tu v podstatě pít cokoli dobrého z celého světa; nemálo vín Kuchař sám dováží, jiná nakupuje od ostatních dovozců.
V jeho vinotéce tak můžete pít veltlínské z Wachau od Global Wines, ale také italská přírodní vína od pražského italského restauratéra Riccarda Lucqueho. Spolu sedíme pro změnu u lahve toskánské Argentiery, jednoho z nejlepších takzvaných „supertoskánců z Bolgheri“, za majitelem podniku ale vidím i lahev Château Margaux ročník 1983.
Kromě běžných vín totiž Kuchař stále více obchoduje s „velkými“ víny hlavně z Bordeaux, v podstatě je dnes dvorním dodavatelem některých miliardářů i multimilionářů. Na tento exkluzivní segment se zaměřuje jeho nový projekt iDeal Wines.
Nejde ale samozřejmě jen o nejdražší vína. Kuchař mi dává ochutnat lucemburské šumivé víno za 200 korun vyrobené tradiční šampaňskou metodou, protože se prý rozhodl eliminovat stále módnější prosecco.
Důvodem není samotné známé italské víno; jeho celosvětový comeback ale znamená i to, že si jeho producenti stále více diktují obchodní podmínky.
„Měl jsem velkou akci pro banku a potřeboval jsem hned prosecco. Italský výrobce mi ale řekl, ať počkám, že zrovna naložili kamiony pro Ameriku a Čínu,“ vysvětluje Kuchař. Majitel Flavours proto dobře ví, jak to vypadá, když se fakt bohatí lidé fakt zblázní do vína – pak za ně měsíčně klidně utratí statisíce a pořád chtějí víc.
Poslední módou mezi bohatými tuzemskými byznysmeny je, že společně létají soukromými letadly do Francie, klidně i do slavného Château Petrus. „Co je nejvíc? Nejvíc je top víno v top ročníku ve zralosti,“ říká Kuchař. Je to skoro telepatie: právě mu totiž volá jeden z největších négociantů (nákupčích vína) z Bordeaux. Majitel vinotéky se snaží stará vyhlášená vína nakupovat přímo na místě, protože tam mají garantovaný původ i kvalitu. Svět je poslední dobou stále plnější padělků, ale přímo u vinařů t o obvykle nehrozí: ti mívají viněty s příslušným ročníkem v trezoru, takže i staré lahve pak vypadají jako nové.
Zralost, o níž Kuchař mluví, samozřejmě nepotěší jen u nejdražších vín: mnohdy k radosti úplně postačí mnohem levnější lahev. Třeba piemontská Barbera d’Alba, jež má tu smůlu, že ji vždy suverénně zastíní slavné Barolo pocházející z úplně stejných zamlžených kopců pohoří Langhe. Od svého vinaře Kuchař proto do vinotéky například koupil i karton Barbery d’Alba 2004. „To je víno v absolutní zralosti, které člověka také vždy potěší,“ usmívá se, zatímco otvírá lahev.
Ne náhodou: starší červené už ztratilo svou pověstnou kyselost a po téměř třinácti letech chutná elegantně hebce, přesto ale pořád plně.
Právě v Piemontu je majitel Flavours jako doma: dováží odsud nejen několik Barol, která najdete třeba v michelinském Divinisu Zdeňka Pohlericha, ale i Barbaresco, jemuž se někdy říká mladší bratr Barola. A pokud jde o Toskánsko, další slavný italský vinný region, najdete ve vinohradské vinotéce kromě obligátního Brunella di Montalcino i spoustu toskánských vín a již zmíněných „supertoskánců“, například i vyhlášené Poggio Bestiale.
Před rokem se Kuchař pustil také do záslužného projektu: dostat slušné víno mimo Prahu a větší města, kde se mu pořád tradičně nedaří. Napadlo ho to úplně náhodou, když dostal v noci chuť na dobré víno na šumavské Kvildě, a měl prostě smůlu. Jak úspěšný je v téhle činnosti po roce? „Už mám první instalace vinoték. Kromě Kvildy i v Dobřichovicích nebo Mariánských Lázních,“ vyjmenovává nová místa. A nedávno otevřel Flavours v Brně.
Flavours wine & deli ? Záhřebská 29, Praha 2 ? www.flavours.cz