Menu Zavřít

Flexibyznys

9. 3. 2020
Autor: Euro.cz

Návštěva v roudnické manufaktuře firmy Pardam pro mě byla oknem do budoucnosti českého průmyslu. Fabrička s vlastním vývojem, která vyrábí z nanovláken nejrůznější produkty včetně dnes tolik žádaných respirátorů, ukazuje, jak lze tuzemskou industriální tradici přizpůsobit potřebám dvacátých let 21. století. Do deseti let může být z manufaktury velká továrna zaměstnávající stovky specializovaných a vysoce kvalifikovaných lidí.

Výroba účinných respirátorů z nanovláken znovu ukazuje, že český průmysl umí dobře těžit z krizové doby.

Momentálně z paniky kvůli celosvětovému šíření nového typu chřipky, na který se v řádu měsíců vyvine lék. Je ovšem jisté, že další formy dosud neznámých nemocí se v příštích letech budou šířit planetou stále častěji a správný podnikatel by na krizi měl být připraven.

Jen vzpomeňme na cynického Tomáše Baťu. Právě on by mohl dlouze vyprávět o tom, jak mu první světová válka zajistila do té doby nepoznaný odbyt a udělala z něj byznysmena světového formátu. Dnes už není nutné tolik těžit z lidského neštěstí, ale spíše z globální hysterie, kterou viry způsobují.

Na státníky evropského formátu se poslední dobou pořádá konkurz na Slovensku. Stane se jím nová hvězda slovenské politiky Igor Matovič? Dosud má pod Tatrami tento trnavský multimilionář pověst šaška a opozičního křiklouna. Po vyhraných volbách ale bude muset přijmout zcela novou roli, pokud bude skutečně jmenován premiérem. Má k tomu slušně našlápnuto. Vždyť je teprve třetím politikem, který dokázal na Slovensku vyhrát parlamentní volby. Po Mečiarovi a Ficovi.

Zatím nemá náš bývalý federální partner mnoho činitelů, na které by mohl být hrdý. Matovič má teď obrovskou odpovědnost, aby to konečně změnil. Má odpovědnost i za odkaz zastřeleného novináře Jána Kuciaka, jehož nájemná vražda právě tohoto výřečného klauna vynesla do čela země. Reportér Martin Štorkán v Bratislavě během voleb byl a ptal se lidí, jak by mohl Matovič Slovensko změnit.

Změna jednoznačně čeká české banky. Budou přispívat do chystaného Národního rozvojového fondu, který má využít jejich zisků ke stavbě infrastruktury či financování školství. Ve hře je stále i bankovní daň. Jenže toto opatření může přinést více škody než užitku, jak vysvětluje viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký v rozhovoru s Jiřím Zatloukalem. Z největších českých komerčních bank se snadno mohou stát pouhé pobočky jejich zahraničních matek. A stát tak nakonec přijde o peníze i kontrolu nad dosud stabilním sektorem. Mysleme na to v honbě za novým zdaněním.

bitcoin_skoleni

Ať už na papíře, nebo na displeji, přeji vám podnětné čtení. •

  • Našli jste v článku chybu?