Menu Zavřít

Flick vystavuje

20. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Berlín

Na tuto výstavu je třeba se teprve těšit. Zato ale nepostrádá nádech pikantnosti. V Berlíně se na sedm let objeví kontroverzní umělecká sbírka miliardáře Friedricha-Christiana Flicka. Ten je dědicem majetků Flickova koncernu, který za druhé světové války patřil ke klíčovým dodavatelům pro nacistickou válečnou mašinerii. Na zapůjčení kolekce do Berlína se dohodla s majitelem německá státní umělecká Nadace pruského kulturního dědictví. Zahrnuje na 2500 děl moderny a bude k vidění v muzejním areálu bývalého Hamburského nádraží, kde se moderní umění vystavuje.
Miliardář Flick původně jednal o umístění sbírky ve Švýcarsku, kde žije. Vyhlédnuté město Curych ale nakonec nabídku odmítlo kvůli protestům, které tam debatu provázely. V dalším výběru se nakonec upřela pozornost na Berlín, ale údajně se zvažoval mimo jiné i New York, Benátky či Drážďany.
Důvodem sporů je původ Flickova majetku. Jeho dědeček, velkoprůmyslník Friedrich Flick, měl za války těsné vazby na nacistické špičky a mimo jiné zaměstnával lidi poslané do jeho závodů na otrocké a nucené práce. Dědic Flick tvrdí, že valnou část majetku získal sám a necítí se vinen za válečné události. Cítí ale osobní zodpovědnost za to, aby se dějinné neštěstí neopakovalo, a založil proto předloni v Německu nadaci na podporu osobní odvahy proti rasismu a nesnášenlivosti. Slíbil navíc výrazně přispět na plánovanou a stále odkládanou výstavbu nového objektu muzea Topografie teroru.
Expozice v Berlíně ukazuje zločinný charakter nacistických represivních složek, jakými byla tajná policie gestapo nebo elitní oddíly SS, ale zatím jen na válkou zničených troskách jejich centrál.
Flickova sbírka se považuje za největší světovou soukromou kolekci moderního umění. Jsou v ní klíčová díla 20. století, která vytvořili mimo jiné Piet Mondrian, Kurt Schwitters, Bruce Naumann nebo Sigmar Polke.

  • Našli jste v článku chybu?