Sociální demokraté spadli z 50 poslanců na 15 a regiony volají po změně
Bylo krátce po oznámení výsledků voleb a po zasedání grémia ČSSD. Atmosféra v Lidovém domě byla pohřební. Jaroslav Foldyna už věděl, že jako jediný z Ústeckého kraje postoupil do sněmovny, a také tušil, že uvnitř ČSSD se schyluje k revoluci. Příznivec Miloše Zemana, kritik vedení strany a silný zákulisní hráč kolem sebe shromáždil spolustraníky a jednali ještě dlouho poté, co špičky partaje odešly.
* Je tajemstvím, co jste v Lidovém domě po skončení voleb probírali?
Člověk si v té první chvíli sděloval s ostatními své dojmy. Chtěl jsem nasát atmosféru, jaká po tom debaklu byla. Ještě nebylo co konkrétního řešit.
* Jaké dojmy jste tedy bezprostředně měl?
Nehezké. Ani Napoleon po Waterloo neměl určitě dobrý pocit. Vlastně si to plně neuvědomuji ani teď.
* Později jste oznámil záměr odstoupit z předsednictva strany. Jaké byly reakce?
Napsal jsem to na Facebook, abych měl reakce lidí. Ti to přivítali, ale zároveň devadesát procent z nich řeklo, že já tím volebním neúspěchem nejsem vinen. Lidé očekávají obdobnou reakci spíše od politického grémia. Jsem překvapen, že stejný krok neudělali i oni. Vím, že se říká, kdo by tu stranu řídil, ale když statutární představitel rezignuje, může být pověřen výkonem mandátu. Rád bych je pověřil, aby stranu dovedli do mimořádného sjezdu, a očekával jsem, že ten krok udělají alespoň formálně.
* Co způsobilo podle vás ten špatný volební výsledek? Triumvirát vedení ČSSD?
Jednoznačně to byla jedna z hlavních příčin. Těch chyb byla ale řada. Dám příklad.
Třeba jsem říkal, abychom se přestali bavit, kdo má rád Miloše Zemana a kdo ne. Fakt je takový, že nemalá část našich voličů ho volila a bude ho volit dál. I když k němu někdo může mít negativní vztah, bylo by správné pozvat ho na sjezd. To se ale nestalo. Naopak pan předseda vlády ve Vídni řekl něco ve smyslu, že prezident není schopen výkonu funkce. I kdyby si to stokrát myslel, tak z marketingového pohledu měl mlčet. A další věc: Třeba 87 procent lidí v průzkumu říká, že nechce euro. Luboš Zaorálek, připustil, že za určitých podmínek bychom euro měli mít, a pan premiér rovnou řekl, že euro musíme mít co nejrychleji… Jsou to zdánlivé jednotlivosti, ale sečteme-li ty chyby jednu s druhou, je to velký problém.
* A není to vlastně tak, že v éře Andreje Babiše by prohrálo každé vedení strany?
Ano, možná bychom prohráli o pět či deset procent. Tohle ale byla drtivá porážka.
Volby byly zejména soubojem lídrů, čímž se vracím k tomu, na co jste se ptal předtím. Byly to silné osobnosti – Okamura, Babiš.
Když se podíváme na preferenční hlasy lídrů našich kandidátek, žádnou takovou jsme neměli. K tomu jsme dodali ty chyby.
Víte, já jsem eurorealista, tak jako pan prezident Zeman. Jsem pro bezpečnost.
Tomio Okamura vyhnal svoji rétoriku v téhle oblasti vysoko. My jsme třeba zrovna o tomhle měli mluvit srozumitelněji, ale nedělali jsme to. Možná Milan Chovanec, který uspěl v kraji, ale nebyl to jednotný silný hlas. Neměli jsme lídra. Luboš Zaorálek dělal, co mohl, ale přišlo to pozdě. A když pak důchodkyně na maloměstě slyší, že má mít euro, tak by skočila do zdi.
* Co se má podle vás stát dál?
Je potřeba využít minimální lhůty směrem ke sjezdu a řešit ty věci bezodkladně. Všechno jde, když se chce.
* Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola oznámil, že zvažuje kandidaturu do vedení strany. Co vy?
Já nic nezvažuji. Budu reagovat na to, jaké budou výstupy z členské základny tady na severu Čech. Svolali jsme městskou organizaci, bude okresní výbor.
Čekám, jaké budou impulzy odspodu.
* A pokud byste cítil podporu?
Pokud by to přišlo, tak člověk musí.
Ano, přemýšlel bych o tom.
* Hlasitých kritiků strany není mnoho. Kromě vás k nim patří ještě třeba bývalý brněnský primátor Roman Onderka nebo vedle Jiřího Zimoly a Martina Haška také pardubický hejtman Martin Netolický.
Koordinujete nějak své kroky?
To ne. Dokonce jsem si přečetl, že své kroky koordinuji s Hradem, a to jsem se zasmál. Mám tam jen pozvánku na recepci, kterou jsem po volbách obdržel. To je celé. Jediné, s kým mluvím, je místní organizace a krajský klub zastupitelů, víc nic.
* ČSSD odmítá koalici s hnutím ANO. Je to podle vás správné?
Musíme vnímat, co si myslí členská základna, a musíme si vyhodnotit jednotlivé varianty vývoje. Domnívám se, že nejhorší by bylo vyvolání předčasných voleb. Tak bychom měli přistupovat ke všem dalším jednáním. Politici ČSSD by neměli podle mě do žádné vlády vstupovat. ČSSD by měla být buď klasickou opozicí, anebo zaujmout pozici, která umožní vznik vlády třeba neúčastí na hlasování o důvěře vládě. Může se objevit i myšlenka, že bude jmenována poloúřednická vláda, kam by ČSSD delegovala své nominanty. Ale to je nejzazší řešení a přeskakovali bychom velkou diskusi, která by se o tom musela vést.
O autorovi| weikert@mf.cz ; Petr Weikert weikert@mf.cz