Papírování kolem pracovní neschopnosti bude jednodušší. Lékařům tak klesne zbytečná administrativní zátěž a náklady asi o třetinu proti dosavadnímu stavu.
Autor: Jakub Stadler
Na zjednodušení formulářů se vzácně shodli exministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) se svým předchůdcem ve funkci a stínovým ministrem za ČSSD Zdeňkem Škromachem.
Příslušný návrh novely zákona o nemocenském pojištění dnes podepsal i prezident republiky Václav Klaus. Změna má být účinná až od začátku třetího kalendářního měsíce po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů - pravděpodobně tedy od listopadu.
Nečas i Škromach neočekávají výrazně vyšší výdaje na tisk nových formulářů. „Koncem letošního roku by stejně musely být vytištěny nové tiskopisy, neboť se vyčerpá zásoba těch dosavadních. Určité výdaje si sice vyžádá příprava vzorů nových tiskopisů, budou však zanedbatelné,“ vysvětluje Škromach.
O jeden díl méně Lékaři si mimo jiné stěžují, že šestidílný tiskopis Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti je obtížně propsatelný, při použití některých prostředků nejde propsat vůbec. „Po rozboru situace jsme se shodli, že některé díly tiskopisu lze považovat za zbytné,“ říká Škromach. Nový tiskopis bude mít „jenom“ pět dílů. To lékařům mimo jiné usnadní jeho vkládání do standardní obálky. Za poštovné ušetří lékaři i díky další změně. Tou je prodloužení lhůty pro zasílání tiskopisů správě sociálního zabezpečení. Dosud je musí lékaři odeslat nejpozději druhý pracovní den po zjištění pracovní neschopnosti u pacienta. Správa sociálního zabezpečení přitom prvních 14 dnů tento tiskopis prakticky nepotřebuje, protože první dva týdny nemoci obvykle neproplácí lidem ona, ale jejich zaměstnavatelé. Lhůta pro odeslání se tak nově prodlouží na tři pracovní dny. Díky tomu nebudou muset lékaři odesílat formuláře každý den, ale hromadně třeba jednou za dva nebo tři dny. Zjednodušení také u ošetřovného**
Ještě jednodušší má být papírování v případě, kdy zaměstnanec není nemocný, ale potřebuje ošetřovat nemocného člena rodiny. Formulář nazvaný Rozhodnutí o vzniku potřeby ošetřování (péče) se podle návrhu ztenčí z pěti na dvě části.
Lékař bude nově předávat tiskopis ohledně ošetřovného jen pojištěnci (osobě, která požaduje ošetřovné), nikoliv také správě sociálního zabezpečení. Pojištěnec předá formulář svému zaměstnavateli a ten pak teprve správě sociálního zabezpečení. Aby nedošlo ke zdržení výplaty ošetřovného, které na rozdíl od nemocenské vyplácí stát už od prvního dne nemoci (byť zpětně), je zaměstnavatel povinen předat tento formulář „neprodleně“.
Více na Aktuálně.cz.