TRENDY V MOBILNÍ TELEFONIIFotoaparáty, videokamery, multimediální přehrávače, přenosné televizní přijímače, navigační systémy či přenosné herní konzole. To jsou oblasti, v nichž chtějí mobilní telefony získat místo na miliardovém trhu. Mají šanci?Mobilní telefony byly zpočátku určené pouze na telefonování.
TRENDY V MOBILNÍ TELEFONII Fotoaparáty, videokamery, multimediální přehrávače, přenosné televizní přijímače, navigační systémy či přenosné herní konzole. To jsou oblasti, v nichž chtějí mobilní telefony získat místo na miliardovém trhu. Mají šanci?
Mobilní telefony byly zpočátku určené pouze na telefonování. S příchodem GSM přišly také krátké textové zprávy, největší trhák v historii telekomunikací.
Původně vznikl spíše náhodou, aby se beze zbytku využilo radiové rozhraní. Pak přišly první vestavěné hry. Kdo by neznal populárního Hada, který se stal spolu s legendární Nokia 5110 velkým hitem.
Další průlom přinesl Siemens, když do modelu SL45 nejprve jako první v Evropě přidal MP3 přehrávač. Pětačtyřicítka byla zároveň prvním telefonem, kde se objevila mobilní java, která znamenala zlomový okamžik v oblasti mobilních her.
Další krok byl nepřímým důsledkem příchodu technologie rychlých paketových přenosů GPRS. Novinka jménem multimediální zprávy (MMS) měla umožnit vedle textu odesílat také zvuky, zábavné animace a hlavně fotografie pořízené přímo mobilním telefonem (tou dobou již v Japonsku rok fungovala obdobná a extrémně populární služba s názvem i-mail). Právě MMS potažmo i-mail byly prvotním impulzem pro umisťování fotoaparátů do mobilních telefonů. Záhy navíc přibyla i podpora pro posílání videa.
MOBILNÍ HRY
Poprvé tedy mobilní telefony ukázaly novou tvář v mobilních hrách. To je však paradoxně odvětví, ve kterém nyní nejvíce zaostávají. A to i přes neúspěšný pokus o mobilní telefon kombinovaný s herní konzolí s názvem Nokia N-Gage.
Teprve J2ME alias mobilní java znamenala radikální a revoluční krok v oblasti mobilních her. Jenže od té doby se žádná větší podařená revoluce neudála. Pouze Nokia přišla s operačním systémem Symbian, který nabízel poněkud více prostoru pro propracovanější a náročné hry. U mobilních telefonů však zůstalo, oproti například populárnímu GameBoyi či novější PlayStation Portable, několik nevýhod - malý displej, špatné ovládání her (chybí kvalitní kurzorová klávesa), podpora multiplayer módu a hlavně výkon. Některé z těchto problémů řešila právě N-Gage, která však neuspěla, patrně díky příliš drahým hrám.
Radikální změnu v oblasti mobilních her by mohlo přinést až UMTS R6 - varianta UMTS, která přijde na trh v roce 2007 a přinese dostatečně nízké latence na hraní on-line her přímo přes mobilní síť. Velikost displejů by také do budoucna nemusela být problémem a o dostatečný výpočetní výkon se postarají speciální grafické akcelerátory pro mobily. Vše tak možná opět bude záležet jen na ceně za hru, stejně jako kdysi u N-Gage.
MULTIMEDIÁLNÍ PŘEHRÁVAČE
MP3 přehrávače v mobilních telefonech prodělaly od dob modelu SL45 masivní rozvoj. Předně se značně vylepšila ergonomie ovládání a možnost vytvářet si vlastní playlisty. Přibyl také grafický ekvalizér a větší paměťové karty či vestavěné miniaturní pevné disky. Největším krokem kupředu však byla takzvaná banalita - konektor pro 3,5milimetrový jack umožňující připojit k telefonu libovolná sluchátka či domácí HiFi aparaturu.
Novinkou je také podpora konektivity přes WiFi, jehož popularita obecně v oblasti spotřební elektroniky značně narůstá. Současný multimediální mobilní telefon tak může bez problémů nahradit kvalitní MP3 přehrávač, problém je však v tom, že už to po něm v době Apple iPod chce v praxi málokdo. A to kdysi mnohým stačila mizerná kvalita ultralevných sluchátek u SL45 se 64 megabajtovou paměťovou kartou.
FOTOAPARÁTY
„Nevlastním“ odvětvím, kde se zatím daří mobilním telefonům suverénně nejlépe, jsou kompaktní digitální fotoaparáty.
V Japonsku a Jižní Koreji, kde tento fenomén vznikl, najdete jen málo uživatelů, kteří by si klasické „zábavné“ fotografie fotili něčím jiným než mobilem. Evropské mobilní telefony ve vztahu k digitální fotografii zatím trpí v zásadě dvěma klíčovými neduhy - nekvalitním objektivem s malým průměrem čočky a fixním ohniskem (tedy absencí optického zoomu).
Průměr čočky je velice úzce spjat se světelností objektivu. Tedy s tím, kolik šumu (a barevných vad) bude na fotografii k vidění. Prvním mobilem s optickým zoomem a poměrně kvalitní optikou se stala na evropském trhu Nokia N93. Trpí však neduhem, na který si v Evropě ještě odmítáme zvyknout. Velký displej plus kvalitní objektiv a větší čip plus optický zoom znamenají velké rozměry. V Japonsku i Jižní Koreji je tato rovnice již dávno přijímána, neboť pokud takový telefon srovnáme s kompaktním fotoaparátem, je na tom velice telefonem typu Motorola RAZR či LG Chocolate však trochu pokulhává.
Pokud se podíváme na současné mobilní telefony, tak po stránce nastavení expozice, případného postprocessingu či dokonce poloautomatických režimů jsou na tom již srovnatelně s levnými kompakty. O blesk se starají podstatně úspornější, avšak méně účinné LED displeje. Jediným reálným problémem způsobujícím diskutabilní kvalitu fotografií tak zůstává právě objektiv a velikost čipu spolu s optickým zoomem.
VIDEOKAMERY
Videokamera je pouze logickým doplňkem k fotoaparátu, zejména v kategorii kompaktních fotoaparátů. Oproti fotce má však video výhodu - televizní rozlišení jsou neuvěřitelně nízká. Televizní norma NTSC totiž používá rozlišení 640 krát 480 a PAL používaný v Evropě pak 768 krát 576 bodů.
Některé telefony se tak snaží útočit právě na oblast digitálních videokamer. Za současných podmínek jsou evropské telefony jako Nokia N93 srovnatelné s levnými kamerami. Po nástupu HDTV kamer se však odstup zase na rok či na dva zvětší.
NAVIGAČNÍ SYSTÉMY Zajímavou novinkou je nástup mobilních telefonů do raketově rostoucího odvětví navigačních systémů. Displeje telefonů jsou srovnatelně velké jako u specializovaných zařízení, cena čipu pro příjem GPS je dostatečně nízká a telefony mají dostatečný výpočetní výkon.
Nic tedy nebrání tomu, udělat z nich kvalitní navigační zařízení s identickými schopnostmi a často i identickým softwarem jako u specializovaných navigačních systémů. Důkazem úspěchu navigací mohou být balíčky softwaru s GPS přijímačem pro mobilní telefon a držák wm do auta, nabízené výrobci mobilů i mobilními operátory.
PŘENOSNÉ PŘIJÍMAČE
Oblastí, na kterou pohlížejí výrobci i operátoři s velkým očekáváním, je televize v mobilu. Ta může být dvojího druhu - distribuovaná přes UMTS (v Česku nabízí O2 čtyři televizní stanice) nebo DVB-H (chystají ji O2 a T-Mobile s Českými radiokomunikacemi).
Mobilní televizní vysílání je zatím v plenkách a může znamenat cokoliv od propadáku po další „killer application.“ V Japonsku jsou kupříkladu populární zkrácené verze oblíbených televizních seriálů. Zajímavé mohou být také reality show či zpravodajství.
MOBILNÍ BUDOUCNOST
Celulární telefony útočí na řadu dalších odvětví spadajících do oblasti spotřební elektroniky, ale i IT. V budoucnosti pravděpodobně vznikne jedno univerzální zařízení propojující vše potřebné právě z oblasti přenosných počítačů, mobilních telefonů a přenosné spotřební elektroniky. Jde jen o to, které ze současných odvětví (respektive který z výrobců) bude mít největší díl koláče s těmito zařízeními.