Menu Zavřít

Francouzi si pořídili pražské kotle

21. 3. 2016
Autor: Euro.cz

Veolia Energy koupila od Energetického a průmyslového holdingu zdroje tepla na levém břehu Vltavy

Pražská teplárenská prodala kotelny a výtopny na levém břehu Vltavy francouzské společnosti Veolia Energy. Cena měla dosáhnout dle informací týdeníků Euro zhruba 1,8 miliardy korun. Zúčastněné strany sumu nepotvrdily. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Obchod znamená pro Veolii, že se v teplárenství etabluje v metropoli, kde ji obyvatelé znají především jako dodavatele vody. Jelikož většina levobřežních zdrojů je plynových, sníží zároveň Veolia Energy svou závislost na uhlí, které využívá zejména na severní Moravě. Ve Veolii Energy drží desetiprocentní podíl firma z holdingu EPH, který je majoritním vlastníkem Pražské teplárenské.

Pražská teplárenská zdůvodňuje prodej dceřiné firmy PT LPZ zastaralostí kotelen a rozvodných soustav, a tedy nutností velkých investic. Společnost bude nadále dodávat teplo odběratelům na pravém břehu, který je centrální sítí zásobován především z elektrárny z Mělníka. „Levobřežní zdroje tvořené ostrovními provozy tvoří zhruba 15 procent celkového objemu tepla dodaného Pražskou teplárenskou. Absence možnosti jejich propojení s pravobřežní pražskou teplárenskou soustavou, odlišný způsob jejich provozování i rozdílné strategické priority do budoucna způsobují, že mezi těmito dvěma systémy v podstatě neexistují žádné synergie,“ vysvětlil týdeníku Euro Ladislav Moravec, generální ředitel Pražské teplárenské.

Nečekaný konkurent

O prodeji levobřežních kotelen se mluví už dva roky. Smlouvu s Veolií měla Pražská teplárenská z impéria Daniela Křetínského definitivně podepsat loni v létě. Do obchodu ovšem nečekaně vstoupila firma stoprocentně vlastněná městem Prahou. S podporou radnice podala nabídku i Pražská plynárenská, která kotelnám na levém břehu dodává plyn za 600 milionů. Podle zdrojů týdeníku Euro byla ochotna za levý břeh zaplatit 1,69 miliardy korun a nechala si od poradenské firmy potvrdit, že by případně tuto finanční zátěž unesla. Veolia ovšem kontrovala sumou kolem 1,9 miliardy, což bylo o stamiliony víc, než se ještě před rokem spekulovalo. Holding EPH chce peníze za levobřežní zdroje investovat především do pokračování napojování Holešovic na centrální pravobřežní soustavu a rozdělit akcionářům. Akcionářem Pražské teplárenské je v tuto chvíli i město Praha, které drží ve firmě zhruba čtvrtinový podíl. Pokud se ovšem v budoucnu radnice s Danielem Křetínským domluví na obchodu, který jí nastínil zhruba před měsícem, město v teplárenství vyklidí úplně pole. Praha nemá v Pražské teplárenské reálně vliv na rozhodování, Křetínský je zase v podobné pozici v Pražských službách, které ovládá ze 76 procent naopak město.

Křetínský proto primátorce Adrianě Krnáčové navrhl, že si mohou podíly vyměnit.

Teplo za odpadky?

Křetínský koupil necelých dvacet procent Pražských služeb vloni od kyperské firmy a vyfoukl je pod nosem Praze zejména proto, že by malešická spalovna mohla přinést synergie jeho teplárenskému byznysu. Jenomže jednání o tom, jak se s radnicí v Pražských službách s podíly popasovat, skončilo před koncem loňského roku patem. Město enormně stálo o akcie, aby mohlo zadat Pražským službám třináctimiliardovou desetiletou zakázku na svoz a likvidaci metropolitních odpadků bez tendru (podmínkou zákona o veřejných zakázkách pro tzv. in-house zadávání je stoprocentní vlastnictví firmy městem), zároveň ale odmítalo přijít o vliv na spalovnu jejím dlouhodobým pronájmem Křetínskému.

Nabídka podnikatele na výměnu podílu se zdá pro obě strany poměrně elegantním řešením, jak z nekomfortní situace ven. Jenomže v politických turbulencích v metropoli, kde se strany už čtvrtý měsíc pokoušejí složit novou koalici, neměl zatím kdo nabídku přijmout.

„Náš návrh na výměnu podílů v Pražské teplárenské a v Pražských službách byl vstřícný krok vůči městu. V zásadě jsme zástupcům Prahy v zájmu zachování dobrých vztahů a ochrany hodnoty Pražských služeb vyšli vstříc. Ponecháváme zcela na rozhodnutí orgánů hlavního města, zda o tomto návrhu budou chtít dál jednat,“ říká Daniel Častvaj, zástupce EPH. l *

bitcoin_skoleni

Obchod znamená pro Veolii, že se v teplárenství etabluje v metropoli, kde ji obyvatelé znají především jako dodavatele vody.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?