Spolkový stát Hesensko se snaží usnadnit bankám, aby mohly jednodušeji propouštět své nejlépe placené zaměstnance. Snadné vyhazování bankéřů má přilákat finanční společnosti z Londýna, které uvažují o odchodu z hlavního města Spojeného království kvůli vystoupení ostrovní země z Evropské unie.
Finanční společnostem v Londýně hrozí, že po odchodu Británie z EU ztratí na základě takzvané jednotné licence možnost volně operovat v dalších zemích unie. Proto byly v kampani silnými zastánci tábora „remain“ a nyní se o mnoha z nich spekuluje, že Británii opustí.
Jednou z možných destinací pro londýnské finančníky je Frankfurt. Hesenské město je sídlem Evropské centrální banky a již nyní důležitým finančním centrem. Zatímco Londýn zaměstnává ve finančním sektoru necelých 400 tisíc lidí, Frankfurt něco kolem 75 tisíc.
Frankfurt ale není v Evropě jediným městem, které si dělá zálusk na britské „dezertéry“. „Musíme jít situaci po brexitu naproti, než nás předběhnou jiná města jako Paříž či Milán,“ provolává radní Frankfurtu Uwe Becker podle agentury Bloomberg.
Zatímco Paříž poutá na kulturu a kuchyni a Dublin na angličtinu jako oficiální jazyk, frankfurtské lákadlo londýnským bankéřům už tak dobře určitě nezní. Má jim být snazší propouštění. To chystá vláda Hesenska pro ty nejlépe placené finančníky. Jak tvrdí hesenský ministr financí Thomas Schaefer, londýnské banky si to samy přejí, aby mohly lépe reagovat na možnou krizi.
„Když se potkáváme se šéfy (londýnských finančních společností), ptají se nás na pracovní právo,“ potvrzuje Eric Menges, šéf agentury FrankfurtRheinMain. „Bojí se německých pracovních smluv.“
Schaefer proto navrhuje volnější pravidla pro pracovníky s platem nad 300 tisíc eur ročně. Asociace zahraničních bank ve Frankfurtu zase přišla s návrhem tří- až pětileté přechodné doby, kdy by na banky přestěhované z Londýna uplatňovala pravidla britského trhu práce.
Problémem je, že na každou změnu pracovního práva musí kývnout spolkové ministerstvo práce. A to v Německu ovládá Sociální demokracie, která má blízko k odborům. Ministryně Andrea Nahlesová jakékoli uvolnění zákoníku práce podle mluvčí ministerstva nemá v plánu.