PRAHA (tos) - Povedlo se. Do pondělí 24. října mají akcionáři HVB Group možnost využít nabídky italské skupiny UniCredit na převzetí akcií. Aby v červnu ohlášená fúze (EURO 25/2005) mohla proběhnout, muselo nabídky na výměnu akcií HVB Group za akcie UniCredit v poměru jedna ku pěti využít minimálně 65 procent akcionářů HVB Group. „Vedle předem domluvené výměny podílů zajišťovny Munich Re a bavorského státu (dohromady vlastní 22 procent banky) se již podařilo získat dalších 49 procent akcií,“ řekl týdeníku EURO zdroj blízký transakci.
V tomto týdnu tak UniCredit a HVB Group oznámí, že fúze proběhla a začnou představovat následné kroky včetně plánů, jak bude probíhat slučování struktur obou skupin ve střední a východní Evropě.
Investiční bankéři a bankovní skupiny, kteří se těšili, že v Česku k žádnému slučování kvůli vysokým nákladům nedojde a na trhu se znovu s nápisem „na prodej“ ocitne menší z bank - Živnostenská - si musejí nechat zajít chuť. „Také jsem informaci, že budeme prodáni, slyšel. Mohu ale prohlásit, že se nezakládá na pravdě,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel Živnostenské banky Jiří Kunert.
Pozice Živnostenské banky (ŽB) je v rámci skupiny UniCredit ojedinělá. Italští vlastníci zde zkoušejí jako v jediné své firmě nový informační systém EuroSIG. Ten by měl být po odzkoušení nasazen do všech bank skupiny UniCredit.
„V polovině listopadu budou oznámeny konkrétní představy o tom, jak bude v které zemi střední a východní Evropy slučování vypadat,“ potvrdil Jiří Kunert ze Živnostenské banky. „Na detaily je zatím brzy, informace včetně toho, kdo bude sloučené banky řídit, se zatím udržují v nejužším vedení UniCredit a HVB Group,“ dodal pro týdeník EURO šéf HVB Bank David Grund.
Podle informací týdeníku EURO by přibližně v polovině listopadu mělo být oznámeno, kdo bude v managementu sloučených bank, jak se nová struktura bude jmenovat a kdy bude faktická fúze v té které zemi zakončena. Několik zdrojů z bankovních kruhů tvrdí, že proces slučování by měl začít už v lednu 2006 a v témže roce skončit. O tom, že změny jsou na spadnutí, svědčí i obměna představenstva Živnostenské banky. Novým třetím členem se vedle Jiřího Kunerta a Aleše Barabase stal v polovině října Massimiliano Fossati, který doposud působil v bance jako vrchní ředitel pro úvěry. Dosavadní místopředseda představenstva Andrea Casini, který byl do funkce zvolen teprve letos v srpnu, banku opustil, protože byl jmenován do představenstva bulharské Bulbank, vlastněné taktéž UniCreditem. Změna přitom nebyla bankou vůbec navenek komunikována, za měsíc totiž může být složení opět jiné.
O jménu nové banky také není doposud rozhodnuto. Pravděpodobné však je, že všechny banky ve střední a východní Evropě dostanou jednotné jméno. Výjimku z tohoto pravidla dostanou možná jen ti největší. Přejmenovávat polskou banku Pekao, které je dvojkou na trhu, je určitě těžší než Živnostenskou banku, která je v tuzemsku dle velikosti až na osmém místě.