Jako jedna z prvních výstavních síní po roce 1989 vznikla pražská Galerie R. Svoji činnost zahájila v prosinci 1990. Její majitel Aleš Rozehnal je jedním ze tří zakladatelů aukční síně Antikva Nova Praga, kterou ale počátkem devadesátých let opustil. Není bez zajímavosti, že tato firma uskutečnila již v říjnu 1989 historicky první aukci starožitností na pražském Žofíně. Z Antikvy Nova Praga, se později odštěpila další dnes známá aukční síň, Antikva Nova Kodl. Zatímco soukromé galerie, jako MXM a Behémót, se od počátku profilovaly tím, že zastupovaly více méně uzavřený okruh umělců, Galerie R se naopak řadě jiných otevřela. Galerista si byl vědom, že na české umělecké scéně se pohybuje mnoho nezařazených, nicméně kvalitních solitérů a rozhodl se je prezentovat. Výstavní aktivitou dala o sobě Galerie R rychle vědět a brzy se zařadila mezi vyhledávané adresy. Dodnes patří expoziční nabídkou, rozlohou i ojedinělým členěním svého interiéru mezi nejkrásnější české galerie vůbec.
Uskutečnila již řadu výstav předních i méně známých umělců. Mezi jinými jmenujme alespoň Richarda Konvičku, Víta Vejražku, Helenu Horálkovou a Jaroslava Horálka, Aleše Ogouna, Martina Zeta, Romanu Královou, Janu Skalickou a Josefa Hnízdila. Majitel chápe obchod s uměním jako důležitou součást činnosti galerie a již v červnu 1992 uspořádal první aukci současného umění. Byla věnována české kresbě a autorsky byla dobře zastoupena. V katalogu dražby galerista napsal: „Aukce je nejzhuštěnější formou trhu s nabídkou i poptávkou, jaká může být. Nikdo z nás neví, jestli cena, za které umění koupí, odrazí skutečnou hodnotu díla, anebo je pouze ukazatelem chvilkového zájmu o určitého autora. Čas ale mezitím potvrdil, že mnohé umění se přece jen zhodnocuje. Například od dnes sběratelsky vyhledávaného Michala Ranného byly tehdy v nabídce tři kresby ve vyvolávacích cenách od 2800 Kč do 3200 Kč. Neprodala se ani jediná. Dnes se Michal Ranný draží za mnohonásobek, pokud se vůbec někde jeho práce objeví. Podobně je na tom v současnosti ceněný Bedřich Dlouhý, jehož kresby se v roce 1992 sice prodaly, ale za ceny, které jsou dnes již úsměvné. Poměrně velké formáty jeho kreseb se totiž nabízely jen za 3500 Kč. Úspěšnost aukce v roce 1992 byla asi 40 procent.
Ve své stálé nabídce má nyní Galerie R v zajímavých cenách i několik děl Jiřího Načeradského, Ivana Komárka a Václava Bendy. Pro příští rok chystá nový výstavní program a připravuje dlouhodobější expozice. Na své si zřejmě přijdou i vyznavači aukcí současného výtvarného umění.
VÝSTAVA
Sláva barokní Čechie – umění, kultura a společnost 17. a 18. století. Důležitou výstavu prezentující barokní dobu v Čechách připravila pod záštitou prezidenta Národní galerie v Praze. Veřejnost čekala na tuto shrnující expozici dlouho, neboť české baroko je světový pojem a významně ovlivnilo celou českou kulturu. Připomeňme třeba barokní architekturu kostelem sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze nebo české barokní sochařství reprezentované Matyášem Bernardem Braunem. Kulturní veřejnost jistě zná jeho alegorie Ctností a Neřestí, instalované na zámku Kuks, které jsou skvělou ukázkou vzepjaté a dynamické barokní formy. Výstavní expozice je rozdělena na několik částí a probíhá na různých místech. V obrazárně Pražského hradu, v klášteře sv. Jiří, ve Valdštejnské jízdárně a v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava je otevřena kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hod a navštívit ji můžete až do 28. října 2001.