Stovky zdravotních sester na Slovensku daly výpověď. České nemocnice cítí šanci na posílení personálu
Novináři slovenského bulvárního deníku Plus zastihli v prešovské nemocnici 41letou zdravotní setru Beátu, jak odchází z práce s taškami odborných knih a dalších osobních věcí. Je jednou ze zhruba 630 slovenských sester, kterým k 1. únoru skončila výpovědní doba v rámci hromadných výpovědí na protest proti novým platovým tabulkám. Co bude dál dělat? Možná zamíří do Česka. „Nabídky jsme dostaly, a to celkem lukrativní. Z Česka. I tuto možnost zvažuji, s kolegyněmi se tam chystáme jet podívat,“ říká Beáta.
V mnoha českých nemocnicích řeší dlouhodobě problém s nedostatkem sester. V minulém roce se dokonce v některých nemocnicích kvůli tomu omezoval provoz. A tak není divu, že svoje naděje upínají i ke Slovensku, kam cílí náborové kampaně.
Třeba středočeská Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nabízí slovenským sestrám příjem od 21 tisíc korun měsíčně, příspěvek na bydlení a pět týdnů dovolené. „Pro nás je to příležitost, především díky podobnosti vzdělávání sester a díky podobnosti jazyka,“ říká Petr Ballek, mluvčí benešovské nemocnice.
Žádný nával
Několik sester v současnosti shánějí i v pražské vinohradské nemocnici. „Fakultní nemocnice Královské Vinohrady uskuteční v první polovině letošního roku nábor všeobecných sester, fyzioterapeutek a porodních asistentek na Slovensku, a to na lékařských fakultách,“ říká Lukáš Matýsek, mluvčí nemocnice.
I když slovenským sestrám české nemocnice otevírají náruč, žádný velký nával za jejich dveřmi zatím není. Relativně blízko slovenských hranic, v Třinci, se nachází Nemocnice Podlesí skupiny Agel. Ze Žiliny, kde padlo přes sto výpovědí, sem dojedete za hodinu a čtvrt, mezi městy je i fungující autobusové spojení. „Zatím jsme nezaznamenali masivní nárůst žádostí o práci.
V období od 1. do 3. února přišel jeden životopis ze Slovenska, a to konkrétně z města Čadca,“ říká Radka Miloševská, mluvčí Agelu.
Bereme vás!
Většina sester, které daly na Slovensku výpověď, jsou specialistky, pracují třeba na jednotkách intenzivní péče. Českému zdravotnictví by pomohlo, kdyby přišly. „I když by nám pomohly, držím jim palce, ať se dohodnou a mohou zůstat doma. Nám držím palce, aby to pochopili naši politici a přidali do zdravotnictví peníze, abychom zase my mohly zůstat tady,“ dodává předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
I když slovenské zdravotní sestry dostávají nabídky z Česka (a také Rakouska), většina z nich se podle médií zaregistrovala na úřadech práce. České sestry se možnosti, že by šly jejich slovenské kolegyně pracovat k nám, na svých diskusních fórech někdy smějí. Že prý by se dostaly leda z deště pod okap. Ve státních nemocnicích uvádí slovenské ministerstvo zdravotnictví průměrný plat sestry 1100 eur měsíčně (téměř 30 tisíc korun). To je prakticky stejné jako v českých fakultních nemocnicích.
Více zkušeností, stejná tabulka
Slovenské zdravotní sestry protestují hromadnou výpovědí proti novému zákonu, který mění jejich odměňování. Zkušené sestry by už neměly mít v tabulkách automatické navyšování základního platu podle odsloužených let. Zejména ty nejzkušenější se obávají, že jim platy klesnou.
Celkově ve slovenských nemocnicích pracuje 13 tisíc sester. Nejvíce výpovědí padlo v nemocnicích v Žilině a Prešově. Z Prešova odešly tři stovky sester a při rychlém nabírání náhradních pracovníků se podle odborářek prý zaměstnávají i sestry bez platné registrace. Třeba důchodkyně, které jsou už několik let mimo obor.
Žádné ryto
Jako zdravotní sestra nezbohatnete
Stát Počet sester Plat ve státních
v nemocnicích nemocnicích
Slovensko 13 000 1100 eur*
(29 700 korun)
Česko 48 800 28 700 korun
* aktuální údaj dle MZ SR
** průměrný plat v nemocnicích, které se řídí platovými tabulkami,
v roce 2013, dle ÚZIS
V Česku i na Slovensku mají zdravotní sestry vyšší platy ve velkých nemocnicích
řízených státem. V menších nemocnicích, které se dosud nemusejí řídit státními
platovými tabulkami, jsou průměrné mzdy řádově o několik tisíc korun nižší.
O autorovi| Adéla Čabanová, cabanova@mf.cz