Menu Zavřít

Goodbye Brno

15. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Portfolio management v ČR nemá perspektivu, tvrdí nová tvář Pioneeru

Během své profesionální kariéry dostal Petr Šimčák (31) několik nabídek na práci ve finančním sektoru. Doposud jim odolával. Všechny měly z jeho pohledu jeden háček – místo zaměstnání Praha. Do hlavního města se mu stěhovat nechtělo, a tak zůstával věrný brněnské poradenské firmě ve finančnictví Moneco. Zdálo se, že se s tím, že Brno není centrem investičního bankovnictví a o jiného zaměstnavatele poskytujícího profesionální servis v oboru tam člověk zavadí, smířil. Vyměnil loni menší byt za větší, severně od města zakoupil pozemek pro rodinný dům. Nakonec ho ale Praha dostala, byť zatím jen na půl. Nastoupil v polovině ledna do týmu Romana Pospíšila, šéfa fúze tuzemských investičních a správcovských společností skupiny UniCredito, tedy Pioneer, ŽB-Trust a ŽB-Asset Management. V novém Pioneeru Šimčák šéfuje správě privátních portfolií, marketingu a prodeji zahraničních fondů. Vedle Pospíšila, Jiřího Brabce a šéfa investičního procesu Leoše Bartoně se tak stal jednou z klíčových osob skupiny, která byť celosvětově obhospodařuje majetek za více než 115 miliard EUR a je po UBS, JP Morgan Fleming a Deutsche Bank čtvrtým největším evropským správcem podílových fondů, není v tuzemsku doposud příliš úspěšná.

Než au – pair, budu dojíždět.

V pražské kanceláři Pioneeru je Šimčák k zastižení od pondělí do středy. Manželku, sedmiletou dceru a dvouletého syna nechal v Brně. „Nedaleko od nás bydlí manželčiny rodiče. Ti nám v případě nutnosti hlídají děti. Manželka je nechce svěřovat au-pair a já to respektuji, budu proto za rodinou dojíždět,“ plánuje Šimčák. Věří, že odloučení od rodiny a život v podnájmu nebude trvat celý pracovní týden. „Mám na starost vzdělávání externích konzultantů nejen v ČR, ale i na Slovensku. Brno je ideálním místem, kde se na polovině cesty mohou naši distributoři setkávat. Chci své pracovní aktivity rozvrhnout tak, abych ve čtvrtek a v pátek mohl pracovat doma, případně se domů večer vrátit,“ věří.
Proč má Šimčák pro Pioneer takovou cenu, že na jeho dělený pracovní rytmus přistoupil? „Myslím, že do hloubky rozumí portfolio managementu a zároveň je schopným salesmanem a marketérem, který umí jednat s klienty a prodejci, takováto kombinace je poměrně ojedinělá,“ vysvětluje šéf Pioneeru Roman Pospíšil svoji volbu. „Zalíbení jsem našel spíše v práci s klientem než s čísly. Jsem rád, že umím kvantifikovat rizika, být si například pomocí složité simulace jistý, jak velká je nejistota. Vím, že je to potřebné, ale já se raději věnuji tomu, aby portfolio manažeři dostali od klienta smysluplné zadání a nemuseli operovat komára kuchyňským nožem,“ potvrzuje svou kvalifikaci poradce i portfolio manažera Šimčák. Aktuální studie o investování mu dávají za pravdu, ukazují totiž, že na zadání závisí úspěch investice z 80 a na časování trhu a výběru konkrétních cenných papírů jen ze zbývajících 20 procent.

Asset management je mrtev.

Schopnosti naslouchat klientům a pomoci jim formulovat jejich cíle se Šimčák učil postupně. Původně ho k předchozímu zaměstnavateli přivedla právě touha stát se portfolio manažerem. Na Masarykově univerzitě chodil do kursů Američana Michaela Hobbese, zakladatele makléřské firmy Atlantik, který ho získal pro svět investičního bankovnictví. V průběhu druhé poloviny devadesátých let si ale uvědomil, že tudy cesta pro nevede. „Stále více investičních rozhodnutí se odehrává na úrovni centrál v Londýně, Dublinu či Miláně. Až bude v tuzemsku zavedeno euro, budou zdejší portfolio manažeři nepotřební. V tuzemsku budou zapotřebí hlavně lidé pro prodej a marketing, investiční proces bude pro celou eurozónu jednotný,“ argumentuje.

bitcoin_skoleni

Tři miliony je málo.

Dosavadní společnost ŽB Asset Management, kterou má do podzimní fúze Šimčák na starost, spravuje pro 123 privátních klientů 1,5 miliardy korun. Mělo by to ale již brzy být více a změnit by se měla také struktura portfolií. „Na účtech v Živnostenské bance dřímá přibližně deset miliard korun, které by v případě dobrého oslovení mohly přejít do Pioneeru, myslím, že jedna až dvě miliardy korun by se mohlo podařit ještě letos,“ naznačil potenciál růstu Pioneer v ČR vrchní ředitel banky Tomáš Zralý. „Doposud se i do malých trojmilionových portfolií nakupovali přímo akcie. Chtěl bych to změnit, myslím, že pro investice od tří do deseti milionů jsou fondy nejvhodnější alternativou. Přímé investování lze efektivně dělat až od zhruba deseti milionů korun,“ plánuje změnu Šimčák. Nahrazení akcí podniků podíly ve fondech je u menších portfolií logickým krokem, ze čtyř desítek v tuzemsku distribuovaných fondů Pioneer lze poskládat strategii pasující většině investorů. Pioneer se ale v budoucnu nechce omezovat jen na fondy a privátní portfolia. V tom chce být přínosem i Šimčák, kterému jistě v profesi pomůže i to, že je mistrem v karate.

  • Našli jste v článku chybu?