Sázka na bohaté klienty
Při zmínce značky Motorola si většina běžných uživatelů mobilních telefonů vzpomene nejspíše na prehistorickou dobu, kdy přístroje vážily nejméně 300 gramů a byly finančně hůře dostupné. Případně se jim vybaví známé „véčko“, svého času nejprodávanější mobil na světě. Populární typ Razr V3 měl inovativní design, štíhlý tvar a modře svítící pozadí. Za tři roky se prodalo přes sto milionů kusů. Ostatní výrobci telefonů známou „žiletku“ akorát kopírovali.
Motorola, která byla založena v roce 1928 v Chicagu a v 70. letech poslala na trh první komerční mobil na světě, ale poslední dobou bojovala s odlivem zákazníků. Společnosti totiž ujel vlak s iPhony a dalšími novinkami, s nimiž přišli na trh konkurenti Apple a Samsung. Čísla jsou neúprosná. Byznys s telefony je v Motorole mnoho čtvrtletí neziskový.
Počátkem loňského roku se někdejší gigant rozdělil na dvě nezávislé divize. Motorola Mobility vyrábí i nadále mobilní telefony a domácí spotřebitelská zařízení (např.
set-top boxy). Sesterská firma Motorola Solutions se zaměřuje na průmyslová zařízení, jako jsou policejní vysílačky.
Větší změny přišly až s novým majitelem. Google v polovině srpna představil nový restrukturalizační plán, podle něhož Motorola propustí 20 procent zaměstnanců a uzavře třetinu ze svých 94 světových poboček.
Google by díky těmto krokům rád znovu oživil byznys Motoroly s mobilními telefony.
Není také žádným tajemstvím, že s novými výrobky chce do budoucna konkurovat zejména iPhonu či iPadu od Applu.
Miliardové patenty Spoluzakladatel a CEO společnosti Google Larry Page oznámil koupi Motoroly (Motorola Mobility Holdings) za 12,5 miliardy dolarů již před rokem. Šlo o dosud nejvyšší investici amerického internetového koncernu. Podle odborníků bylo pro Google jedním z největších lákadel více než 17 tisíc patentů v oblasti mobilní komunikace, které Motorola vlastnila, mimo jiné na lokalizaci uživatele, technologii antén, posílání mobilních e-mailů, bezdrátové technologie nebo dotykové displeje. Podle dokumentace zaslané regulační komisi SEC (Securities and Exchange Commission) si dnes Google cení hodnotu patentů na 5,5 miliardy dolarů.
Internetový gigant od začátku oznámení akvizice také doufal, že právě patenty Motoroly ochrání softwarový systém Android před možnými soudními spory. Google a její partnerské firmy, které si v současnosti nejpopulárnější mobilní operační systém licencovaly, totiž dlouhodobě čelí obviněním z údajného porušování patentových práv.
Nákup Motoroly musely posvětit úřady ve Spojených státech, Evropské unii, ale i v Číně. Právě tam měla společnost v posledních letech silné zastoupení. Úspěch slavila například se svými dotykovými linuxovými komunikátory. Evropští regulátoři schválili akvizici letos 14. února, Spojené státy v ten samý den, jen o pár hodin později. Číňané však dali souhlas až koncem května a stanovili si i podmínky. Google musí například Android vyvíjet i nadále jako open source a nabízet jej alespoň dalších pět let jako bezplatný systém, ve svých zařízeních ho tak může používat každý výrobce.
Co se týče sporů o patenty, Motorola mezitím přešla pod vedením Googlu do protiútoku.
V polovině srpna podala u amerického úřadu ITC (International Trade Commission) stížnost na produkty Applu. Týká se sedmi různorodých patentů Motoroly, které prý Apple porušoval v takřka všech svých zařízeních včetně iPhonů, iPadů, iPodů a i velkých maců. Spor je zajímavý v tom, že Motorola usiluje přímo o zákaz dovozu produktů Applu.
Nákladné propouštění Oznámení restrukturalizace Motoroly vyvrací dřívější domněnky, že Googlu šlo v případě jejího nákupu pouze o zmiňovaný slavný software. Nepotvrdily se ani dřívější spekulace deníku Wall Street Journal o tom, že Google již nabídl odprodej Motoroly čínské společnosti Huawei.
První změnou ve vedení podniku bylo odvolání ředitele Sanjaye Jha. Nahradil jej Dennis Woodside z Googlu. Nikdo nepochybuje o tom, že změny v divizi Motoroly nebudou jednoduché. Pouze náklady na odstupné pro končící zaměstnance se ve třetím čtvrtletí vyšplhají podle odhadů na 275 milionů dolarů. V následujících několika měsících mají být propuštěny čtyři tisíce lidí, z nichž třetina pracuje v USA. Motorola hodlá opustit také některé neziskové trhy v Asii, například v Indii uzavře své kanceláře a pobočky. Počítá se i s omezením center na výzkum a vývoj v Chicagu, Kalifornii a v Pekingu.
Mezi zásadní plánované změny patří také omezení výroby tzv. low-end mobilních telefonů.
Místo množství přístrojů různých cenových a výkonnostních hladin vidí Google budoucnost Motoroly spíše ve výrobě špičkových smartphonů. Měly by mít nadstandardní funkce a například baterie, které vydrží několik dní. Vysoce kvalitní a dokonale vybavené přístroje totiž znamenají vyšší marže. „Jsme nadšeni z představy výroby smartphonů,“ řekl nedávno Woodside v rozhovoru pro New York Times. Připomněl, že byznys Googlu byl až doposud založen na „síťovém modelu“. „A s tím, jak svět směřuje k modelu bez připojení na síť, je pro Google nesmírně důležité pochopit vše o zákaznících mobilních telefonů,“ uvedl.
Firma se chce také zaměřit na vylepšování vestavěných fotoaparátů a na sofistikovaný software hlasového ovládání telefonu. Pomoci k tomu má nová viceprezidentka společnosti Motorola Mobility Regina Duganová, která dříve stála v čele známé výzkumné agentury Darpa v Pentagonu. I když přichází do firmy z Washingtonu, mluví prý jazykem Silicon Valley. Už si prý zformovala tým vědců, akustických inženýrů a expertů na umělou inteligenci, kteří mají na projektu intenzivně pracovat dva roky.
Boj o místo na trhu Někteří odborníci upozorňují, že uspět na trhu s mobilními telefony nebude pro Google jednoduché. Konkurence je tvrdá. „Devadesát procent profitu chytrých telefonů si dělí mezi sebou Apple a Samsung a všichni ostatní se ucházejí o zbylých deset procent,“ tvrdí Charlie Kindel, bývalý manažer Microsoftu, který nyní často komunikuje dění na mobilním trhu. Podle něj neexistují žádné reálné náznaky, že by se na tom mělo v dohledné době něco změnit.
Nelze podceňovat ani samotné klienty. Motorola nedávno představila luxusní smartphone jménem Motorola i867 Ferrari, jehož designovou předlohou se stalo sportovní Ferrari 458 Italia. Podle prvních uživatelů však technickými parametry nový telefon výkonů sporťáku nedosahuje a „nadupaně“ se pouze tváří.
Většinu trhu smartphonů si mezi sebou dělí Apple a Samsung
Výtah Google
Vývoj akcií Motorola Mobility Holdings na newyorské burze (v USD)
Srpen 2011 - Google oznamuje ovládnutí Motoroly
pramen: Google
O autorovi| Dáša Hyklová, hyklova@mf.cz