Opustit Evropskou unii a stáhnout se na periferii by podle bývalého premiéra Gordona Browna nebylo "britské". V prvním významném vyjádření k hrozícímu odchodu Spojeného království z evropského bloku někdejší labouristický předseda vlády rovněž vyzval obyvatele své země, aby přestali být "zdráhavými Evropany" a podíleli se na utváření evropské politiky v oblasti boje s terorismem, migrace a klimatických změn.
S tvrzením, že Británie v EU „ztrácí svou identitu“ je třeba rozhodně bojovat, uvedl Brown v rozhovoru poskytnutém listu The Mirror. Výhody členství podle něj tkví především v oblasti zaměstnanosti, bezpečnosti a kvality života a jednoznačně převažují nad nevýhodami.
Británie má podle Browna už od konce druhé světové války tendenci „zlehčovat“ svou roli v Evropě a raději se soustředí na zvláštní vztahy s USA. „Za poslední půlstoletí jsme se stali zdráhavými Evropany,“ řekl. „Ve světě, který se stává stále menším, nám členství v EU umožňuje podílet se na podobě něčeho většího, než jsme my sami,“ dodal.
Británie by měla podle Browna v EU zůstat a postavit se do čela snah o její reformu. Jejím prostřednictvím by se měla rovněž snažit o dosažení míru na Blízkém východě, o boj s nelegální migrací a terorismem i o lepší spolupráci ve využívání nerostného bohatství.
Přečtěte si, jaké důsledky by mělo vystoupení z EU podle současného premiéra: Cameron varuje: Brexit ohrozí mír v Evropě |
„Myslím, že by se mnou většina lidí souhlasila v tom, že není britské či v souladu s churchillovským duchem prostě se stáhnout, když na Ukrajině panuje zmatek. Není britské stáhnout se na okraj Evropy, v níž zuří boj s ilegální imigrací a terorismem,“ řekl Brown. „Zaručeně není britské, abychom byli na periferii, když se důležitá obranná a bezpečností rozhodnutí činí nejen v NATO, ale i v Evropské unii,“ dodal.
V reakci na expremiérova slova mluvčí kampaně za odchod Británie z EU řekl, že Brown byl ve vládě, která „otevřela naše hranice napříč Evropou“. Expremiérovy argumenty jsou podle něj „prázdné“.
Britové budou o setrvání v EU hlasovat v referendu 23. června. Po úterním zahájení kampaně Labouristické strany a skotské vlády, které chtějí přesvědčit voliče, aby hlasovali proti takzvanému brexitu, dnes svou cestu autobusem napříč Británií zahájí také bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který bojuje za odchode své země z EU.
Čtěte více o brexitu:
Brexit oslabí libru o 20 procent, varuje institut
Kvůli brexitu by o místo přišlo až sto tisíc zaměstnanců ve finančním sektoru