Španělská Telefónica překvapila vysokou nabídkou
Nestane-li se nic neočekávaného, novým majitelem Českého Telecomu a Eurotelu bude největší španělský operátor Telefónica. Za 51 procent akcií nabídl 82,6 miliardy korun, což znamená 502 korun za akcii. Trh a vláda tuto nabídku považují za překvapivě vysokou. Pro významného poslance opoziční ODS Martina Římana je to málo, tvrdí, že přibližně takovou cenu má jen samotný Eurotel. Odhlédneme-li od tohoto spíše politicky než odborně motivovaného soudu poslance Římana, dá se říci, že jde - po prodeji Transgasu - o další velký privatizační úspěch.
Vítěze tendru má ještě potvrdit vláda, která minulý týden zvítězila v Parlamentu, kde ji čeští a moravští komunisté nechali dál žít. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn říká, že by vláda nabídku Telefóniky mohla přijmout už ve středu (6. dubna). „V současné době nevidím nic, co by vítězství Telefóniky mohlo zpochybnit,“ řekl Jahn týdeníku EURO.
Pobídka z Madridu.
Nicméně poslanec ČSSD Jan Mládek, který je ekonomickým superporadcem premiéra Grosse, minulý pátek agentuře Bloomberg poskytl rozhovor, v němž řekl, že „kdyby nebylo toho, že španělská vláda daňově zvýhodňuje zahraniční investice svých firem, tak by Telefónica pravděpodobně nabídla zhruba stejnou částku jako její rival Swisscom“. „Španělé mají daňovou pobídku, proto jsou v lepší situaci,“ řekl později Mládek týdeníku EURO. Na dotaz, proč tento problém vůbec otevíral a zda to nějakým způsobem ovlivní nahlížení vlády na jednotlivé nabídky, poradce premiéra dodal: „V žádném případě jsem nechtěl nic naznačovat. Telefónica dala nejvyšší nabídku, a tu by vláda měla přijmout.“ Mládek kategoricky odmítá, že by se tímto výrokem snažil dostat zpět do hry Swisscom, aby vláda mohla rozhodovat najednou o dvou rovnocenných nabídkách. Přesto v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že se informace o daňových úlevách pro španělské investice v zahraničí bude ověřovat. Otázka je, zda rozdíl přibližně tří miliard korun, o kterém Mládek hovořil, nebude někdo vnímat jako státní podporu pro Telefóniku ze strany španělské vlády. Vládní zdroj týdeníku EURO ale tvrdí, že i kdyby někdo v Bruselu tendr napadl argumentací, že Telefónica vyhrála soutěž o Český Telecom jen díky tomu, že na tuto investici dostala státní podporu, nemůže to mít na výsledek privatizace vliv. „Španělská vláda o tuto investici v České republice velice stála také, ale nemyslím si, že by země, která je v Evropské unii již téměř dvacet let, postupovala proti právním normám unie,“ dodal vysoce postavený úředník.
Pětka.
O tom, že nejvyšší nabídka za jednu akcii Českého Telecomu bude začínat s číslicí pět, psal týdeník EURO už v lednu 2005, kdy známí analytici věštili trojku či v nejlepším případě čtyřku.
Pro premiéra Stanislava Grosse byl prodej Českého Telecomu důležitým krokem nejen kvůli finanční injekci do státní pokladny. Již koncem února se nechal slyšet, že jako premiér je pod velkým tlakem i v souvislosti s privatizací Českého Telecomu. „Když nechci tančit, jak nejrůznější skupiny pískají, následuje logická věc. Tak na premiéra něco vytáhneme a znemožníme ho… Během své práce jsem stoupl řadě lidem na kuří oka. Takže nastalo něco, co je zcela logické. Akt msty,“ napsal premiér Gross do deníku Právo. Nicméně již neřekl, jaké skupiny na něj tlačily a později se pomstily v souvislosti s prodejem Českého Telecomu. Možná že se příslušné informace na veřejnosti časem objeví.
Spekulovalo se o tom, že lobbistickým kruhům kolem Grosse by se hodilo, kdyby vítězem tendru byl Swisscom či vysoce favorizované konsorcium France Télécom/Blackstone/CVC/Providence. Nicméně informace týdeníku EURO z nejbližšího okolí premiéra tvrdí, že „Grossovi šlo jen o nejvyšší nabídku“.
Peníze a prestiž.
A kdo počítal s tím, že získá nějaké success-fee od bankovního konsorcia CSFB/Deutsche Bank, které by na financování transakce jiného vítěze, než je Telefónica, vydělalo zhruba 100 milionů eur, také se přepočítal. Španělé k profinancování transakce s největší pravděpodobností nebudou potřebovat služby nabízené konsorciem CSFB/Deutsche Bank již během soutěže, protože mají hotovostní zdroje a nevyčerpané úvěrové linky. Poradenské konsorcium CSFB/CDI Corporate Advisory České spořitelny beztak vydělá jen na odměně 320 milionů korun (0,385 procenta kupní ceny). O tom, v jakém poměru se budou peníze dělit mezi členy poradenského konsorcia, týdeník EURO zatím nemá informace, ale menší partner obvykle získá zhruba pětinu odměny. Pravda, že CSFB - kdyby transakci i financovala - by vydělala řádově více. Globálním hráčům typu CSFB (když transakci nefinancují) však nejde v první řadě o peníze z poradenství, ale o prestiž a reference. Jinými slovy: For the glory and not money.
Co bude s Telecomem?
Vážný zájem Španělů o Český Telecom se už dal cítit i při předání nezávazných nabídek v prvním kole soutěže. Nepočítáme-li nabídku konsorcia PPF/J&T/Tiscali/InWay, které sice nabídlo nejvíce (71,3 miliardy korun), ale nakonec rozhodlo nesoutěžit dál, Telefónica ohlásila nejvyšší cenu 69 miliard. Finančně-poradenské služby jí poskytovalo Merrill Lynch/Wood & Company, právní služby vedoucí španělská advokátní kancelář Garrigues a česká firma Kocián, Šolc, Balaštík a spol.
Pro telekomunikační odborníky je zatím trochu záhadou, jaké plány má Telefónica s Českým Telecomem. Ve střední Evropě nepodniká, dosud se soustředila na Španělsko a Latinskou Ameriku. Agentura Bloomberg citovala odborníka Jacoba Blanquera, který tvrdí, že transakce pro Telefóniku přinese další možnosti pro zvyšování růstu. Soudí, že východoevropský trh má nízkou bezdrátovou penetraci a zajímavé marže. Blanquer zřejmě vychází ze statistiky druhé poloviny devadesátých let, jinak by věděl, že mobilní penetrace českého trhu patří k nejvyšším v Evropě! Doufejme, že si Telefónica nemyslí, že kupuje telekomunikačního operátora v zemi, kterou lze přirovnat k nějakému méně rozvinutému latinskoamerickému státu. Na tomto kontinentu je Telefónica lídrem, je přítomna nejen v Brazílii, Mexiku, Chile a Argentině, ale téměř ve všech státech.
Základna.
Telefónica provozuje ve Španělsku mobilního operátora číslo jedna Telefónica Moviles. Na českém trhu bude muset vést ostrý konkurenční boj s dalšími globálními hráči, kterými jsou T-Mobile a Vodafone.
Týdeník EURO má informace, že Telefónica, která má ve světě 115 milionů zákazníků, v průběhu soutěže dala najevo, že investici do Českého Telecomu vnímá jako potenciální základnu v rámci strategie v regionu střední a východní Evropy. Na Český Telecom pohlíží jako na integrovaného operátora, což znamená, že si Eurotel nechá. Také se očekává, že se bude spoléhat na současný tým manažerů, který však prý doplní o specifické experty. Telefónica údajně také podpoří současný plán pro snížení počtu zaměstnanců v oblasti pevných linek.
Neprodávat.
Telefónica bude muset ihned po převzetí Českého Telecomu řešit odkup akcií od všech minoritních vlastníků. Ten jí může stát zhruba 70 miliard korun, i když se očekává, že nabídku odkupu využije jen zhruba deset procent akcionářů. „Při ceně 450 korun by to pro španělského operátora znamenalo další náklad 14,5 miliardy korun,“ řekl Tomáš Gatěk z firmy Patria Finance. Na jedné straně Telefónica zřejmě bude vyplácet vysoké dividendy, aby se jí investice rychleji vrátila, dosáhne tak maximálního výnosu s maximálním počtem akcií. Avšak Telefónica, jak uvádějí zdroje týdeníku EURO obeznámené s chystaným postupem, nenabídne minoritním akcionářům ani o chlup víc, než bude muset. Při současném kurzu akcií by musela zaplatit okolo 430 korun na akcii, měřeno šestiměsíčním váženým průměrem ceny akcií, který bude nejdůležitějším kritériem pro stanovení ceny. Cena akcií Českého Telecomu však po vysoké nabídce Telefóniky prudce roste, proto odborníci očekávají nabídkovou cenu pro odkup v intervalu 460 až 470 korun. „Našim klientům doporučuji, aby akcie Českého Telecomu neprodávali. Jedním z důvodů jsou očekávané vysoké dividendy, dalším plánovaná expanze firmy,“ uvedl analytik jedné z tuzemských brokerských firem.
Nečekaný úspěch
Nabídky jednotlivých zájemců
Zájemce - celková cena v mld. Kč - cena na akcii v Kč
- Telefónica - 82,6 - 502
- Swisscom - 79,2 - 482
- France Télécom/CVC/Blackstone - 77 - *
- Belgacom 67,5 - 410
* Obálka s cenou nebyla otevřena, protože konsorcium bylo vyřazeno kvůli odchylkám od podmínek tendru
Pramen: FNM, zdroje týdeníku EURO