Menu Zavřít

Granátová horečka

4. 11. 2004
Autor: Euro.cz

(EURO 38/2004)

bitcoin_skoleni

Území, o němž píšete, dobře znám, neboť patřím k těm, kteří zde mají svoji rekreační chalupu. Chci uvést několik doplňujících informací ohledně přírodovědeckých hodnot celého území. Všechna zájmová území vymezená pro průzkum granátů za účelem případné těžby leží v nivách potoků, které jsou podle zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny významnými krajinnými prvky. Navíc byl v údolích těchto potoků vymezen systém ekologické stability – přímo v průzkumných územích ložiska granátů leží lokální biocentra propojená biokoridory potoků. Systém ekologické stability je podkladem pro zpracování dokumentů na ochranu a tvorbu krajiny a nesmí být poškozován.
V území se vyskytují vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů, a to jak podle mezinárodních směrnic (ty jsou závazné po našem vstupu do evropské unie), tak i podle naší legislativy. Zájmové území pro těžbu koliduje hned se dvěma směrnicemi evropských společenství – a to zkráceně nazývané směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích, na jejímž základě je pak vyhlašována soustava chráněných území nazývaná Natura 2000. V území byly zjištěny druhy a stanoviště přímo jmenované v těchto směrnicích jako celoevropsky ohrožené. Z ptáků například čáp černý a čáp bílý, z dalších živočichů mihule potoční, vranka obecná, motýl modrásek bahenní, ze stanovišť třeba lužní lesy (ty patří dokonce mezi prioritně ohrožená stanoviště) nebo ovsíkové louky.
Vyskytují se zde i další druhy rostlin a živočichů chráněné podle naší legislativy – upolín nejvyšší, bledule jarní, dudek chocholatý, křepelka polní, ořešník nebo obojživelníci a plazi – ropucha obecná, zmije obecná, užovka obojková, slepýš křehký. Tento výčet druhů není úplný – vzhledem k charakteru území je předpokládán výskyt dalších vzácných a ohrožených druhů, jejichž lokality mohou být též geologickými zásahy zničeny. Úplný přírodovědecký průzkum však proveden nebyl a ani nebylo zadáno biologické hodnocení dle zákona 114/92 Sb., přestože provedení biologického hodnocení bylo jedním z požadavků vznesených v rámci správních řízení v Dolní Kalné i Dolní Olešnici.
Nejnovější dílčí zoologické průzkumy proběhly v září letošního roku v rámci řešení úkolu „Výzkum, ekologie a rozšíření, návrh managementu populací a záchranných programů zvláště chráněných druhů živočichů“, jehož řešitelem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. V tomto projektu byl též sledován výskytu raků rovněž na Kalenském potoce v Podkrkonoší. Na základě předchozích informací od mapujících externistů byl ověřován a potvrzen výskyt kriticky ohroženého raka říčního a zjištěn výskyt ohroženého a evropsky významného druhu vranky obecné a silně ohroženého ledňáčka říčního.

Alexandra Klaudisová
A.Klaudisova@seznam.cz

  • Našli jste v článku chybu?