Národní úřad pro bezpečnost potravinového řetězce odhalil chystaný – až 130tunový – útok na maďarskou národní hrdost, na tradiční červenou mletou papriku. V jednom skladě už nakládali do lněných, domácí trikolorou zdobených pytlíčků papriku... z Číny.
Národ věhlasných gurmánů už ale musel spolknout aféru s falešnou domácí paprikou dovezenou z Latinské Ameriky nebo „obohacenou“ a „zhuštěnou“ mletými cihlami, a tak „maďarská“ paprika z Číny tak už byla jen otázkou času.
Paradoxní je, že úřad mohl zasáhnout jen proto, že dodavatel neplánoval po přesypání papriky na prodejní balení uvést zemi původu. Ta měla být považována za čistě domácí. „Přebalovače“ čeká pokuta ve výši desítek milionů forintů. A samozřejmě zabavení čínské papriky. V tomtéž skladě kontroloři objevili i další rarity, u nichž není jasné, proč se vůbec vyplatí je z Ukrajiny, Gruzie, Turecka, ale i z Etiopie, Bolívie či Vietnamu dovážet.
Vždyť sušený hrášek, čočka či strakatá fazole se běžně pěstuje a zpracovává v Maďarsku. Zdá se, že domácí pole už nebude třeba ničím osívat. Dovézt a „dopašovat“ lze úplně vše. Od kukuřice (navíc geneticky modifikované), pšenice a žita až po vepřové a hovězí maso.
Drůbež už tu je v čínsko-vietnamských bufetech proslulá. Nakonec se budou moci zrušit i dotace do zemědělství. To se, pane, ušetří peněz! A maďarským farmářům konečně zmizí ze zachmuřených tváří vrásky vyryté nekonečnými obavami z nepřejícího počasí, sucha, záplav, a jara–léta–podzimu–zimy vůbec.
Čtěte také:
Gregor Martin Papucsek: Co je vlastně maďarské?