„Bude rozhodnuto o budoucí podobě taktického letectva,” uvádí se v aktuálním vydání resortního magazínu A report, kde se rozebírá nedávno vládou schválená Koncepce výstavby armády ČR do roku 2030 (KVAČR). „To jest otázka modernizace a dalšího pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen, nebo jejich náhrada jiným typem,” upřesňuje text.
Přestože jako nejzazší termín pro rozhodnutí je dán rok 2025, jasno musí být mnohem dříve. Současný dvanáctiletý kontrakt na pronájem čtrnácti supersoniků Jas-39 Gripen za 21,4 miliardy korun totiž platí do roku 2027. A jednání - ať už o pořízení nových strojů, nebo modernizaci těch stávajících - může zabrat několik roků.
Potřebuje Česko nadzvukové letectvo?
Jisté tak zatím je, že stíhací letky se česká armáda nechce vzdát. „Nadzvukové letectvo bude využívat svých schopností působení v prostoru i čase k ochraně vzdušného prostoru České republiky (…) a k ničení pozemních cílů položených mimo dosah podzvukového letectva. Bude mít schopnost pravidelného nasazení k plnění úkolů Air Policing ve vzdušném prostoru NATO mimo území ČR,” přibližuje KVAČR.
Reálné je také to, že supersoniků si Praha pořídí víc - dnešních čtrnáct se stále reálněji jeví jako nedostatečný počet pro plnění všech spojeneckých úkolů. Ostatně i někteří generálové čas od času upozorní, že by se měly přikoupit další stroje. „V roce 2030 bude nadzvukové letectvo disponovat dostatečným počtem nadzvukových taktických letounů,” píše se k tomu v KVAČR.
Přečtěte si také:
Nábor nových vojáků drhne. Přesto ho povedou dva generálové
Komentář: Velké oči armády aneb Kde ti mladí jsou?
Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem
Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy