Banánová republika
BRUSEL (eu) - Celá vládní delegace se v Bruselu nestačila divit, jak premiér Gross pokročil ve studiu cizích jazyků. S odhodláním sobě vlastním odkráčel sám, bez tlumočníka, k jednání s designovaným předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barossem. Co se za zdmi konferenčního salonku dělo, nikdo přesně neví, ale debata mezi čtyřma očima se protáhla na celé čtyři hodiny. „Byl jsem mile překvapen, jak nový předseda velmi dobře zná Českou republiku, jak vřelé vztahy s naší zemí udržuje. Třeba v okolí Rožnova pod Radhoštěm se cítí jako doma. Ukazoval mi dokonce svou fotku ve valašském kroji. Jazykově je skvěle vybaven - češtinu už zvládá jako rodilý mluvčí. Myslím, že to bude výborný předseda a i s komisařem Špidlou si bude bezvadně rozumět,“ podělil se premiér o své dojmy.
Větší část rozhovoru se podle původního plánu měla týkat reformy paktu stability jako základního souboru pravidel pro fungování společné evropské měny. „Stačilo ale před ním říct euro a hovor se hned stočil k evropskému šampionátu v Portugalsku. Nijak zvlášť mi to nevadilo, však o čem se mají dva zdraví heterosexuální chlapi tak dlouho bavit, když ne o fotbalu a ženách? O ratifikaci ústavní smlouvy, které nikdo nerozumí?!“ ptá se ministerský předseda.
Až šéf protokolu Karel Hausner Stanislava taktně upozornil, že si popletl dvě akce - místo s Barossem jednal ponejprv s Barošem, s nímž se měl krátce setkat až před večerním utkáním Liverpoolu s Anderlechtem. „No každopádně to bylo zajímavější než příprava rámcového rozpočtu na léta 2007 až 2013. Samé jalové tlachy! Pokud v čele Evropské komise nebude rychlý hrotový útočník, tak se ambiciózní cíle načrtnuté lisabonským summitem nepodaří splnit ani do roku 2050. Evropa bude ve světě stále jen prohrávat,“ nenechal se český premiér vyvést z míry.