Mocenský boj špiček ČSSD ukazuje politiky v negližé
Pravé otázky v pravý čas mívají sílu dynamitu. „Bylo by tragikomické, kdyby mladá, neřestná štětka zamíchala s budoucností našeho státu?“ zeptal se nevinně guvernér jednoho amerického státu, udržující poměr s prostitutkou, tamního státního návladního v politické krimi Jade, vysílané minulé úterý před půlnoci na Nově. Sledoval-li však tento film ambiciózní ministr vnitra Stanislav Gross se svou manželkou Šárkou, mohla ta otázka u nich doma (více na str. 32) vyvolat trapné ticho. Celý minulý týden totiž média vláčela Grosse kvůli nadstandardním kontaktům s majitelkou objektu nevěstince Escade poblíž Fidlovačky v pražských Nuslích.
Libuše, Šárka a Ctirad.
Nepotvrzené informace o tom, že tajné služby mají písemné přepisy telefonických rozhovorů Grosse s Libuší Barkovou (39), majitelkou několika nemovitostí včetně vykřičeného činžáku v Křesomyslově ulici v Praze 4, se vyrojily již počátkem března, zhruba měsíc před sjezdem ČSSD. Již tehdy se mluvilo o tom, že častý kontakt s Barkovou udržuje i ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Oba prý poznali Libuši Barkovou díky Šárce Grossové, která s ní kamarádila již v době svého působení v parlamentní restauraci, ještě než se seznámila se svým nynějším manželem. Vztahy obou žen ovšem byly údajně i obchodní: předmětem obchodu měl být alkohol a Grossová jej prodávala Barkové. Zásilky měly putovat do nočního klubu Escade, kde prý byly s patřičnou přirážkou výhodně zhodnoceny. Známým Barkové je i hudebník a podnikatel František Janeček, majitel agentury GOJA, který dnes patří k nejbližším rodinným přátelům Grossových.
Dotace od Špidly.
Na adrese Křesomyslova 5, kde sídlí noční klub Escade, dříve působila firma Libuše Barkové a Romana Berana nazvaná Escade-ŠEBA. Obchodní rejstřík říká, že zabývala provozováním diskoték, hostinskou činností, ubytováním, masérskými službami, provozováním zařízení na regeneraci a rekondici, zastavárenstvím, hlídáním dětí, úklidovou činností, kosmetickými službami, pedikúrou a činností realitní kanceláře. Mezi položkami figuruje i provozování jezdeckého sportu: jezdecký areál se údajně nachází poblíž Tábora.
Dnes se v nuselském domě nachází firma Barkové ŠEBA. S ní je spojena pozoruhodná událost. V roce 2001 ji ministerstvo práce a sociálních věcí, řízené tehdy šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou, přiznalo ve dvou etapách nenávratnou dotaci v celkové výši 61 304 korun. Dotační titul nese název Praxe absolventů – neinvestiční dotace nefinancovaného subjektu – právnické osoby.
Ministerská vigilie.
Předsjezdové kuloárové informace se týkaly rovněž odposlechů údajných nočních telefonátů mezi podnikatelem Andrejem Babišem, ministrem vnitra Stanislavem Grossem a ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Také tyto hovory jsou prý zachyceny v písemné formě. Loni v listopadu měl majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš volat hodinu po půlnoci ministra Grosse a požádat ho o číslo telefonu na ministra Palase. Letos koncem ledna se údajně konala schůzka Babiše s Palasem. Během tohoto setkání měl Palas volat Grosse a jednat s ním o záležitostech týkajících se majitele firmy Agropol Jiřího Malúše. Babiš týdeníku EURO noční telefonát s Grossem popřel: „Tak pozdě bych si nedovolil volat nikomu, natožpak nějakému ministrovi. Ostatně v tu dobu už spím, protože každý den vstávám v pět hodin,“ řekl. Uvedl rovněž, že telefonicky nikdy nemluvil ani s ministrem Palasem. Také Jaroslav Palas tvrdí, že s Babišem nikdy po telefonu nehovořil.
===== Pouze zlomek.
Podivné odposlechy politiků ČSSD údajně souvisejí jednak s rivalitou a nedůvěrou mezi předsedou ČSSD Vladimírem Špidlou a prvním místopředsedou Stanislavem Grossem, jednak s letitým přetlačováním mezi šéfem BIS, Špidlovým chráněncem Jiřím Růžkem a Grossovým spojencem, šéfem Národního bezpečnostního úřadu Tomášem Kadlecem. O neloajalitě Stanislava Grosse se Špidla údajně dozvěděl již před rokem. Pak se prý premiérovi dostaly na stůl materiály naznačující kontakty a aktivity ministra vnitra. Jedním ze zjištění prý byla finanční částka, jež se z volebního účtu přesunula na soukromé konto rodinného příslušníka vysokého činitele ČSSD. K řadě informací se mělo dojít mimoděk, prostřednictvím přezkumu kredibility Andreje Babiše, který koupil od státu lovosickou Lovochemii.
Napětí mezi Špidlou a Grossem vrcholilo na sjezdu ČSSD koncem března. Ihned po akci Gross spolu s ministrem obrany Tvrdíkem vznesli na premiéra dotaz, zda nejsou sledováni tajnými službami. Odpověď byla negativní. Boj však zřejmě trvá dál.