Menu Zavřít

Grygárek za dveřmi

9. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Renáta Vesecká kritizuje vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze

Kolem Vrchního státního zastupitelství v Praze začíná být rušno. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká totiž vyjádřila výhrady k práci pražského vrchního státního zástupce Jiřího Kulvejta. V deníku Právo se minulé úterý dokonce objevila spekulace, že Kulvejta má nahradit bývalý vrchní státní zástupce a nynější státní zástupce Libor Grygárek. K tomu ihned vyjádřil výhrady ombudsman Otakar Motejl, který připomněl Grygárkovo působení na pražské prokuratuře od roku 1985 a zejména v době srpnové protirežimní demonstrace roku 1989. Ve čtvrtek pak Právo zveřejnilo obsah listiny bývalé pražské městské prokuratury, podle níž Grygárek neodešel z prokuratury hned druhý den po demonstraci (22. srpna), jak tvrdí, ale až 30. září 1989.
Právě to Veseckou nejvíc podráždilo. Na adresu Motejla uvedla, že se nechal zmanipulovat, a v Českém rozhlase vznesla otázku, komu záleží natolik na Grygárkovi, že o něm shromažďuje archiv osobních dat, jež pak poskytuje dál. Obrátila se i na ministra vnitra Ivana Langra, aby vyšetřil únik informací. Na výhradách vůči Kulvejtovi sice trvá dál, ale nominaci Grygárka už de facto vyloučila.
V ČRo Vesecká uvedla, že Grygárka považuje za ryzího profesionála, ale že „žádný návrh, aby byl jmenován vrchním státním zástupcem není, nebyl a nebude podáván“. Vrchního pražského státního zástupce odvolává i jmenuje na návrh nejvyšší státní zástupkyně ministr spravedlnosti. Právě s ministrem Jiřím Pospíšilem však Vesecká dle svých slov o situaci v Kulvejtově úřadě už jednala. O eventuálním personální výměně v čele pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) chce prý informovat až ve chvíli, kdy bude podán návrh.
Mluvčí VSZ v Praze Irena Válová týdeníku EURO řekla, že Grygárek je v současné době na služební cestě v zahraničí. Odmítla zároveň úvahy, že by zdrojem informací o jeho minulosti mohl být její úřad.
Jedním z důvodů, proč je Vesecká nespokojena s Kulvejtovým vedením, může být skutečnost, že loni v prosinci odvolal odborníka na vyšetřování organizovaného zločinu Jaroslava Dolejšího. Nejvyšší státní zástupkyně to nepotvrdila ani nevyvrátila s tím, že své výhrady zatím nechce rozebírat. Dolejšího odvolání však svého času překvapilo i její někdejší předchůdkyni ve funkci, stínovou ministryni spravedlnosti ČSSD Marii Benešovou. „Kdo ví, co je za tím. Je to všelijak divné,“ řekla pro týdeník EURO. Ani Benešová nehodnotí Kulvejtovo působení v čele VSZ v Praze nijak příznivě. „Jak znám pana doktora Kulveita, ten se nehrne do nějakých velepřevratných akcí. Má spíš rád klid a nerad něco mění. A najednou taková radikální změna?“ odůvodnila svůj údiv nad pádem Dolejšího. Podle mluvčí Válové však Kulvejt chystal ve svém úřadu organizační změny. Jednou z nich prý mělo být zkrácení řídicí linie čili snížení počtu stupňů řízení.
Další personální změna se dle zdroje týdeníku EURO údajně chystá na pražském městském státním zastupitelství, kde by měl být vyměněn jeho šéf Luboš Pětník. (haš)

  • Našli jste v článku chybu?