Internet Kybernetická divize německého spolkového úřadu pro bezpečnost (BSI) při analýze prozatím nespecifikovaného botnetu odhalila, že se hackeři dostali k údajům o 16 milionech soukromých i firemních e-mailových účtů.
Český národní bezpečnostní tým CSIRT pár dní nato obdržel od rakouských kolegů informaci o tom, že v tomto balíku figurují i schránky tuzemských uživatelů. „Mezi kompromitovanými českými e-mailovými adresami je bohužel i nezanedbatelné množství firemních e-mailových adres,“ tvrdí zástupci CSIRT.
Tým proto pracuje na distribuci potřebných informací směrem k poskytovatelům, v jejichž sítích se napadené e-mailové účty nacházejí. Ti pak mají být požádáni o informování zákazníků: „Bohužel není možné oslovit přímo držitele e-mailových adres, protože existuje riziko, že by jim určená zpráva mohla být zachycena útočníky, kteří mají do schránky přístup.“
Tato situace rozhodně není ojedinělá, hackerské útoky jsou na českém území běžná věc, ale firmy a banky o nich nemluví kvůli ohrožení důvěry zákazníků. „Útoky už dorazily ze světa také do Česka, jen nejsou viditelné,“ tvrdí odborník na bezpečnost Jim Jaeger. Z mnoha případů je známý nedávný útok čínských hackerů na počítače zdejšího ministerstva zahraničí.