Menu Zavřít

Haselhoffův Knightrider může být realitou. Postaví ho Softbank s Hondou

23. 7. 2016
Autor: youtube.com

Pamatujete si na mluvící černý sporťák s přezdívkou Kit, ve kterém jezdil David Haselhoff v televizní sérii Knightrider z osmdesátých let? Inteligentní automobil schopný vést s řidičem smysluplnou konverzaci by podle společnosti Softbank mohl být brzy realitou. Vyvinout ho chce ve spolupráci s Hondou.

Japonský Softbank pokračuje ve své expanzi na poli chytrých technologií a „internetu věcí“. Poté, co za sumu 32 miliard dolarů odkoupil předního světového výrobce čipů ARM Holdings, nyní plánuje přivést na trh revoluční „empatický“ automobil.

Výsledkem spolupráce s přední japonskou automobilkou Honda by měl být model vozidla schopný řidiči poskytnout profesionální radu či přátelskou podporu pomocí hlasové interakce v reálném čase.

„Představte si svět, ve kterém se roboti nadaní svou výjimečnou inteligencí plně zasvětí do služeb lidí,“ sdělil agentuře Reuters zakladatel Softbanku Son Masayoshi. „Honda bude první automobilkou, která takovou technologii uvede na trh,“ dodal.

Takhle by to podle Japonců zanedlouho mohlo vypadat i v reálu. (Video: youtube.com)

Automobil bude údajně číst lidské emoce za pomoci senzorů a kamer. Následně je pak bude odesílat na cloud, který jej upozorní, jak má v dané situaci reagovat. Vozy Honda by tak měly být samy schopny zahajovat smysluplnou konverzaci podle situace. Využití by umělá inteligence mohla najít například během stresujících situací jako parkování či dlouhých osamělých jízd.

Softbank přitom není první společností, která vývoj vozu tohoto typu plánuje. Koncept automobilu schopného číst emoce svých řidičů představila před třemi lety také Toyota.

Softbank trhu už jeden podobný produkt představila. Je jím humanoidní robot Pepper, který umí z mimiky svých majitelů údajně číst jak z otevřené knihy a poskytnout jim v těžkých chvílích emocionální podporu. Úkol tak spočívá v upravení dostupné technologie tak, aby ji bylo možné využít i u osobních automobilů.


Z oblasti technologií čtěte více:

Zkrocení autopilotů. Regulace slibují udělat z Tesly „kočkopsa“

bitcoin_skoleni

Jan Mühlfeit: Technologie nás už válcují

Hyperloop: Na Slovensku zaměstnáme tisíc lidí


  • Našli jste v článku chybu?