Indická rodina Mittalových podnikla výpad do světa módy
Někdo má fotbalový klub, jiný si pořídí prestižní krejčovský dům. Asi tak se dají popsat záliby některých nejbohatších lidí na světě. Přesněji řečeno jejich rodinných příslušníků. Rodina Lakšmího Mittala, indického ocelového magnáta, se nedávno do svého portfolia rozhodla přidat německý módní dům Escada. Kdysi jedna z největších módních značek na světě se i kvůli finanční krizi dostala do obrovských potíží a letos v srpnu skončila u mnichovského soudu v konkurzu. Katie Holmesová, manželka herce Toma Cruise, nebo herečka Hillary Swanková si ale mohou oddechnout. Díky Mittalovým to vypadá, že šaty, boty, kabelky, sluneční brýle a parfémy této značky ze světa nezmizí.
Trochu nižší krejčovina Zájemců o koupi se na dražbě v bavorské metropoli sešlo víc. Podle německých zdrojů mezi nimi byl také Sven Ley, potomek zakladatelské rodiny Escady. Aby posílil své šance, spojil dokonce síly s bývalým šéfem značky Gucci, Giacomem Santuccim, a italskou investiční skupinou Borletti. Mnichovskou společnost chtěla údajně také získat libanonská rodina Mikatiů. Té patří private equity společnost M1 Group, která investuje do realit, aerolinií, módy i petrolejářského průmyslu. Šťastlivkyní se ale nakonec stala třiatřicetiletá Megha Mittalová, uhrančivě krásná absolventka pennsylvánské univerzity. Právě během studií na Wharton Business School se poznala se svým manželem Aditjou Mittalem, s nímž má dvě dcery. Aditja je synem miliardářského ocelového magnáta a v lucemburském ArcelorMittalu má na starost finanční operace. Na rozhodování o tom, kdo Escadu získá, měly podle agentury Reuters klíčový vliv představy uchazečů o dalším vývoji módní značky. Přesně řečeno to, koho by noví vlastníci ponechali v hlavní manažerské funkci. Zatímco Ley a jeho tým prosazovali odchod současného šéfa Escady Bruno Saelzera, paní Mittalová se naopak klonila k jeho setrvání ve funkci. Podle všeho stejně jako on souhlasí s obchodní strategií, dle které by se z Escady měl stát „dostupnější“ luxus, jehož jádrem nebudou ani tak překrásné večerní róby, jako spíše oblečení k běžnému nošení.
Krámek s módou pro snachu
Na Mittalův trust nyní přejdou práva k obchodní značce, výrobní prostory i zaměstnanci. Cena transakce nebyla zveřejněna. „Naší prioritou je zajistit, aby skvělý odkaz této věhlasné společnosti vyústil v silnou a úspěšnou budoucnost,“ nechala se Megha Mittalová vznosně slyšet v tiskovém prohlášení. Ihned poté, co byla zpráva o dohodě zveřejněna, vzrostly akcie Escady na frankfurtské burze o téměř 40 procent. Částečně a alespoň přechodně tak umazaly drastický propad z posledních dvou let. Spojení oceli a vysoké krejčoviny by podle Armanda Branchiniho z italské konzultační společnosti Intercorporate mohlo fungovat. „V Indii po luxusním zboží stoupá poptávka a Mittalova rodina má velmi silné obchodní zázemí,“ prohlásil pro agenturu Bloomberg. Podle Asiše Bhattačaríji z Indického institutu managementu v Kalkatě je zase vcelku běžné, že indické „byznys“ rodiny pro své členy zřídí nebo koupí nový obchod.
Jakkoli bude Escada spíše na periferii Mittalova impéria, bylo by pošetilé se automaticky domnívat, že ji noví majitelé budou mít pouze jako ztrátovou hračku. Je prakticky jisté, že ji budou chtít proměnit v prosperující byznys, jakým ještě před několika lety byla. Po vhodné investici do módy se Megha Mittalová poohlížela zhruba rok. Zájem prý projevila také o italskou značku Gianfranco Ferré. Escada byla založena v polovině 70. let. Ve více než šedesáti zemích světa má zhruba 180 poboček a přibližně 220 franšíz. Ještě v srpnu zaměstnávala přibližně 2300 lidí, z toho šest stovek v Německu. Agentura Bloomberg s odvoláním na mluvčího módního domu Franka Elsnera uvedla, že snižování počtu zaměstnanců není pro tuto chvíli plánováno. Escada by pod Mittalův trust měla plně přejít na konci letošního roku.
Box: Hlava Mittalů Osmapadesátiletý indický rodák Lakšmí Mittal je v posledním žebříčku časopisu Forbes na osmém místě mezi nejbohatšími lidmi světa. Jeho majetek se kvůli krizi znatelně ztenčil, i tak se ale pohybuje kolem 19 miliard dolarů. Mittal svůj ocelářský byznys rozšířil do zhruba šedesáti zemí na světě. Počet jeho zaměstnanců se pohybuje kolem tří set tisíc. Miliardář obývá sídlo v luxusní londýnské čtvrti Kensington, za které před pěti lety zaplatil 57 milionů liber, a poněkud překvapivě podporuje britskou Labour Party. V minulosti této politické straně věnoval přes čtyři miliony liber. Je ženatý a má dvě děti.