Menu Zavřít

„Havárie“ bobisty Jagnešáka. Zatčený slovenský olympionik podnikal i v Česku

15. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Pro slovenské sportovní fanoušky to byl pořádný šok, když při nedávném policejním zátahu proti slovenské mafii skončil ve vazbě i Milan Jagnešák, předseda slovenského svazu bobistů a účastník čtyř olympijských her. Jagnešák patří mezi šestici vazebně stíhaných z celkem třinácti zatčených lidí, přezdívaných Takáčovci. Mezi zadrženými je mimo jiné i zástupce ředitele Jednotky operativního nasazení Národní kriminální agentury - podplukovník Branislav B. s prezdívkou Baki.

Pozatýkaní muži jsou podezřelí ze založení, zosnování a podporování zločinecké skupiny, z vydírání, hrubého nátlaku, maření výkonu úředního rozhodnutí a poškozování cizí věci.

Jagnešák byl účastníkem olympijských her v Salt Lake City 2002, Turíně 2006, Vancouveru 2010 a v Soči 2014. Vloni se neúspěšně ucházel o post prezidenta Slovenského olympijského výboru.

Svůj vliv měl Jagnešák také v České republice. Od poloviny října roku 2015 je místopředsedou dozorčí rady společnosti Energy Group Europe SE se základním kapitálem přesahujícím 3 miliony korun. Společnost, sídlící na pražských Vinohradech, vznikala tradičním ready made způsobem, tudíž dohledávání skutečného vlastníka firmy není jednoduché. Podle obchodního rejstříku je vlastněna držiteli dvou set akcií na jméno po 600 eurech. Ani z posledního zápisu ze sbírky listin ale není možné zjistit, kdo všechno skutečně akcie drží. Ani její působení na trhu není příliš čitelné, nemá například webové stránky. Firma má v předmětech činnosti uveden vyjma výroby, obchodu a služeb také pronájem nemovitostí bytů a nebytových prostor. Podle katastru nemovitostí ale společnost aktuálně v České republice žádné domy ani byty nevlastní.

S českou firmou se váže ještě jiná spojitost. A to s volbou předsedy Slovenského olympijského výboru. Jagnešák se vloni v listopadu pokusil prosadit na post předsedy výboru jistého Petera Lednára. Člověk téhož jména je přitom předsedou představenstva české společnosti Energy Group Europe.

Přítel oligarcha

Až do protimafiánské razie vzor mladých sportovců Jagnešák má košatou minulost. Kontakt s podsvětím měl už dříve. Bývalý policista a výsadkář, držitel černého pásu v karate, byl šéfem bezpečnostní agentury Baret Security. Do povědomí veřejnosti v souvislosti s mafií se dostal především akcí s majitelem firmy Drukos Františkem Mojžišem. Mojžíš si najal Baret Security na osobní ochranu před mafiánem Mikulášem Černákem, který ho měl vydírat. Hned na začátku konfliktu měl Černák poslat za Jagnešákem své lidi a jeho firma krátký čas na to ochranu Mojžiše ukončila.


Čtěte více o praxi „Takáčovců“

Novodobí Jánošíci? Slovenská mafie vybírala výpalné od ministra vnitra

Robert Kaliňák

Mafiánům nosil obálky s výpalným přímo ministr, tvrdí slovenský gangster

 Ministr Počiatek zamíří na resort dopravy


Jagnešák má ale širší záběr. Léta udržuje kontakt s jedním z nejbohatších Slováků, zakladatelem a spolumajitelem skupiny Istrokapitál Braněm Prieložným. Začínali spolu mimo jiné sportovní kariéru na bobech, Prieložný startoval s Jagnešákem ve slovenském čtyřbobu na zimní olympiádě v Salt Lake City v roce 2002. Právě spojenectví Jagnešáka s Prieložným slovenskému bobovému sportu léta vydatně pomáhá.

S byznysem začal Jagnešák už počátkem devadesátých let, ale dle historie firem se mu nevedlo. Hned několik společností, ve kterých figuroval, ukončilo činnost. V současnosti je na Slovensku aktivní ve třech firmách. Podle katastru nemovitostí vlastní luxusní dům v lukrativní části Bratislavy v Liščím údolí. Domy v této lokalitě mají hodnotu kolem 600 tisíc eur.

Vazbu na Českou republiku mimoděk potvrdila po policejní razii Jagnešákova manželka. „My už léta, co se týče podnikatelské činnosti, působíme spíše v zahraničí. Na Slovensku už téměř vůbec,“ vysvětlovala příjmy rodiny Zdenka Jagnešáková. „Někdo ho zřejmě do něčeho chtěl namočit, je veřejně známá osoba, takže je to možné. K dané věci se nechceme vyjadřovat, vše se určitě včas vysvětlí, právníci na tom už pracují,“ nechal se po zatčení slyšet Jagnešákův mladší bratr.

Spisovatel na útěku

Počet lidí, po kterých jde slovenská policie v razii proti takzvaným Takáčovcům, se rozrůstá. V posledních dnech vyšlo najevo, že dalším ex-policistou, po kterém slovenští detektivové pátrají, je Václav Kincl, známý pod autorským pseudonymem Václav Neuer. Spolu s dalšími sedmi osobami je hledaný na útěku. Kincl působil roky jako policista - zpočátku na oddělení vražd, později se stal šéfem bratislavské pobočky Úřadu boje proti organizované kriminalitě. Po 18 odsloužených letech ho v roce 2011 po výměně vládní garnitury odvolal z funkce tehdejší policejní šéf Jaroslav Spišiak.

bitcoin školení listopad 24

Podle slovenských médií vyšetřovatel národní kriminálky viní Kincla z podvodu, nátlaku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V případě prokázání viny mu hrozí desetileté vězení. Gangu Takáčovců měl pomáhat i v době, kdy byl ještě zaměstnancem policejního sboru. Jako Václav Neuer vydal dvě knihy: Krkavčí soud a Vražda s přidanou hodnotou. „V této knize autor zúročuje své zkušenosti z každodenní práce policistů při objasňování nejzávažnějších zločinů a z fungování podsvětí,“ stojí v reklamě na Kinclovu knihu. Rukopis třetí knihy odevzdal vydavateli krátce před zahájením policejní razie a zmizel zatím neznámo kam.

Čtěte také:

Luxusní byty a daňová kouzla. Sestřelí ministra Kaliňáka „jeho člověk“?

Mečiarův pobočník Lexa žaluje zesnulého exprezidenta

Velké vábení. Slováci chtějí v příštím roce investice za 54 miliard


  • Našli jste v článku chybu?