Menu Zavřít

Havlovsko-šloufovská vláda ODS

29. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola LVIII.

Amnestie pod stromeček * Superkandidát * Horší než Standa

Horší než Standa

Ten Topol je snad horší než Standa. Tato lapidární charakteristika byla často slyšet z úst vysoce postavených byznysmenů i politiků na předvánočních pražských VIP recepcích. Podnikatelské a finanční kruhy přestávají Mirku Topolánkovi rozumět.
Důvodů je několik. Hlavně se jim nelíbí absurdní ústupky Straně zelených a lidovcům. Proč by měla strana, která má v Poslanecké sněmovně šest zástupců, získat čtyři křesla ve vládě? Proč ODS opouští silné a penězi kypící resorty, jako jsou finance či místní rozvoj? A proč si ponechává nepopulární ministerstva zdravotnictví nebo práce a sociálních věcí? Proč byl na post ministra zahraničních věcí navržen Karel Schwarzenberg, který by sice jistě byl lepším ministrem než Cyril Svoboda, ale neslušelo by mu to více ve vládě ČSSD než ODS? (Už kvůli orientaci jeho Respektu.) A že by tento oddaný přítel Václava Havla zasedl ve vládě, která vzniká za předpokladu, že jejich velký ideový nepřítel a politický sok Václav Klaus opět dostane výraznou šanci stát se prezidentem republiky?
Zelení a lidovci zřejmě zjistili, že Topolánkova ODS chce být u vlády za každou cenu. Proč tedy z této situace nevytěžit maximum?
ODS zaplatí za podporu zelených a lidovců vysokou cenu. A to ještě nevíme, co všechno budou žádat přeběhlí, takzvaní konstruktivní, poslanci sociální demokracie. Až Mirek Topolánek obdrží od jejich lobbistů tuto fakturu, pak teprve začne v ODS cirkus!

bitcoin_skoleni

Amnestie pod stromeček

Manažeři japonské banky Nomura amnestováni nebudou, zato zástupci největší britské zbrojovky BAE Systems ano. Můžeme říci: Jasně, Česká republika přece není Velká Británie. A nikdy nebude. Zatímco pravicový prezident Václav Klaus pravděpodobně dostal strach z reakce veřejnosti, levičák Tony Blair, zocelený bojem proti terorismu, nic takového nezná. Hlavně když se jedná o veřejný zájem. A o VELKÉ peníze. (Že by v případě pádu IPB šlo o MALÉ?)
Ale zpět do Anglie. Rozsáhlé protikorupční vyšetřování obchodů BAE Systems, které plnilo titulní stránky britských i západoevropských novin, bylo na nátlak vlády Tonyho Blaira nečekaně zcela zastaveno. Těsně před Vánoci o tom rozhodl hlavní státní zástupce lord Goldsmith s tím, že ukončení pátrání je ve „veřejném zájmu“. Předtím ho o ukončení vyšetřování požádal Blairův kabinet. A samotný ministerský předseda veřejně prohlásil, že „vyšetřování vážně ohrožuje britské národní a bezpečnostní zájmy“.
Dělníci ve zbrojovce prý začali po oznámení „radostné novinky“ o konci šetření okamžitě oslavovat. A rozkolísané akcie zbrojovky začaly opět stoupat.
Vlivnou zbrojovku s kontakty na nejvyšších místech vyšetřovala ostrovní policejní protikorupční služba bezmála tři roky kvůli podezření, že některé své zahraniční zakázky získala jedině díky podplacení rozhodujících úředníků a politiků. Hovořilo zejména o saúdskoarabské kauze vedené pod označením „al-Yamanah“. Podle britského tisku šlo o klasický případ. Najatí agenti BAE vyplatili vybraným členům saúdské královské rodiny desítky milionů liber. Kontrakt na dvaasedmdesát stíhaček Tornado a třicet cvičných letounů Hawk pak zajistil BAE Systems práci na minimálně dvacet let.
Loni přišla z Rijádu další objednávka: na dvaasedmdesát stíhacích letounů Typhoon. Právě o ni se nyní hraje. Jakmile totiž začali být vyšetřovatelé příliš dotěrní a vypadalo to, že se skutečně dopátrají, kdo a koho uplácel, Saúdové prohlásili, že si letadla raději pořídí ve Francii. A odjeli jednat do Paříže. Po rozhodnutí lorda Goldsmitha se možná opět objeví v Downing Street číslo 10.
Nedá se ovšem vyloučit, že protikorupční policejní služba přestane vyšetřovat al-Yamanah, ale zato se naplno opře do jiných podezřelých obchodů: mluví se o Rumunsku, Tanzanii a České republice. Tomu by nasvědčovalo i chování mluvčího protikorupční jednotky Davida Jonese. Zatímco na konci listopadu odmítl případ na dotaz týdeníku EURO komentovat, v půli prosince už deníku Guardian potvrdil, že šetření se může týkat i České republiky. Tuzemský deník MF Dnes přišel se „skandálním odhalením“ o den později.

Superkandidát

Kníže Karel VII. Schwarzenberg jako šéf české diplomacie v havlovsko-šloufovské vládě ODS? A proč ne? Můžeme čekat mnoho pozitivního. Týdeník Respekt se jako vládní periodikum opět dostane na výsluní české žurnalistiky, Vladimír Mlynář a Dana Bérová se vrátí do vysokých postů veřejného života, ekonomické reformy se budou vymýšlet v Dřevíči, někteří již zapomenutí lobbisté opět vystrčí hlavu, problematický prasečák v Letech u Písku se po dohodě s lidovcem Jiřím Čunkem přemění na ubytovnu pro romské dělníky, kteří navíc získají výhodnou práci v okolních lesích přináležejících k orlickému panství. Spory o temelínskou atomovku utichnou, protože nový český ministr zahraničí se s Rakušany bez problému domluví, například na její demontáži. Lepší kandidát prostě být nemohl.

  • Našli jste v článku chybu?