K dostihům neodmyslitelně patří jistá forma hazardu. „Kdo není ochoten podpořit svůj názor sázkou, ten ani žádný názor nemá,“ říká motto pardubického dostihového spolku.
Sázky K dostihům neodmyslitelně patří jistá forma hazardu. „Kdo není ochoten podpořit svůj názor sázkou, ten ani žádný názor nemá,“ říká motto pardubického dostihového spolku.
Stejně jako k motocyklovým závodům patří polonahé fanynky, charakteristickým znakem dostihů je společenský oděv a sázkové tikety. „Kombinace, padesát na Polárníka první až pátý, Maskul do třetího.“ Prosmýkávám se kolem důstojného anglického gentlemana v tvídovém saku, zatímco očima fixuji obrazovku s kurzy. Špatná volba, favorita zastavila neúprosná realita Taxisova příkopu, sympatický Polárník zase zmizel někde ke konci dostihu.
Tak či tak, sázení pořádně zvedne hladinu adrenalinu v krvi, dostih se stane osobní záležitostí a dobrý tip bývá odměněn i nějakou tou sumičkou k dobru.
„Naneštěstí ty opravdu velké sázky se dělají u černých bookmakerů, kteří jsou pružnější a hlavně nabízejí lepší kurzy, nemusí totiž platit část zisků státu,“ povzdychává si trenér Čestmír Olehla z dostihové stáje Wrbna Racing, pro kterého znamená nelegální sázení méně peněz do dostihového sportu. Podle něj je navíc česká závodní scéna natolik malá, že oficiální provozovatel sázek čelí ostré výzvě ze strany profesionálních sázkařů. Ti mají leckdy velmi dobré informace o stavu a formě koní a dobrými tipy tlačí kurzy dolů.
V každém případě, pokud je pro vás svět dostihového hazardu polem neoraným, přijměte několik rad do začátku. Základem je pozorně sledovat kurzy, které se mohou v průběhu dne měnit. Favorizovaní koně vítězí zhruba ve třetině případů a sázky na ně pochopitelně vynášejí jen málo, daleko šikovnější je vytipovat umístění některého z průměrnějších koní, nebo dokonce outsidera. Většina sázek probíhá na pevně stanovený kurz, kdy už dopředu znáte výši případné výhry. Sází se na vítězství, první až druhé nebo na první až třetí, čtvrté nebo páté místo. Ještě daleko větší výnosy slibuje takzvaná kombinace – sázka na více koní v jednom nebo několika dostizích, kdy vyjít musí všechny tipy. Minimální vsazenou částkou je 50 korun.
Méně časté je sázení u totalizátoru. I zde se nabízí celá řada různých kombinací, ale výhra se vypočítává až po samotném závodě. Celkově vložené peníze se totiž rozdělí mezi vítězné tipy. „Totalizátor se vyplácí tehdy, když na něj sází velké množství lidí, což u nás zatím příliš není,“ doufá ve zlepšení Olehla. Minimální sázkou je zde 20 korun, na rozdíl od předchozího modelu se nezapočítává manipulační poplatek pěti procent z vložených peněz.
Nezbytným průvodcem každého sázkaře je pochopitelně program, který kromě informací o dostizích i poměrně podrobně popisuje jednotlivé koně, jejich minulá vítězství, vyběhané dotace i najaté žokeje. A protože konečným výsledkem dostihu ještě mohou zamíchat případné protesty kvůli nefér taktikám, vyplatí se uschovat si tipovací lístky a nezahazovat je do oficiálního vyhlášení pořadí.
Stále si nejste jisti, že je pro vás sázení tím správným kořením dostihů? Možná vás přesvědčí sugestivní motto pardubického dostihového spolku: „Kdo není ochoten podpořit svůj názor sázkou, ten ani žádný názor nemá.“