Menu Zavřít

Hewlettovi a Packardovi navzdory

12. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Pozoruhodný comeback HP je ohrožen v důsledku vážných problémů správní rady

bitcoin_skoleni

Když v únoru 2005 Patricia C. Dunnová vystřídala Carleton S. „Carly“ Fiorinovou ve funkci předsedkyně správní rady společnosti Hewlett-Packard, převzala zcela nefungující radu. Audit, který rada nechala udělat během bouřlivé doby, kdy byla odvolána Fiorinová, odhalil nejen tuto skutečnost, ale také nedostatek osobností mezi řídícími pracovníky společnosti a špatnou komunikaci.
Dunnová, bývalá prezidentka Barclays Global Investors, nelenila a pokusila se zjednat nápravu. Rada najala nové ředitele - například Johna H. Hammergrena, bývalého šéfa společnosti McKesson - a odborníka z oboru firemní governance, který měl pomáhat ředitelům, aby zvládli nové předpisy. A začala řešit i další problém odhalený auditem: velký únik z tajných porad do ekonomického tisku. Ten poslední stál skutečně za to.
Dne 6. září společnost připustila, že při zjišťování zdroje úniků se jeden vyšetřovatel podvodem dostal k záznamům telefonických rozhovorů bývalého ředitele Thomase J. Perkinse a informoval několik vládních organizací o proviněních rady. Jím vyvolaný rozruch asi neovlivní zásadní změny připravené Markem V. Hurdem, nástupcem Fiorinové v ředitelské funkci, ale právní důsledky se dosud plně neprojevily a advokáti tvrdí, že společnosti HP hrozí občansko-právní či dokonce trestní žaloby. Kalifornský generální prokurátor Bill Lockyer sdělil agentuře Reuters, že úřední obsílky už stranám sporu odeslal.
Případ může trvale poškodit společnosti, jež byla celá desetiletí v Silicon Valley příkladem podnikatelské poctivosti. Dlouholeté pozorovatele HP v celém „silikonovém údolí“ šokovalo, že tato nixonovská intrika se uskutečnila ve společnosti, kterou založili nedostižné vzory Bill Hewlett a Dave Packard. Jeden blogger se na stránce SiliconValley.com vysmíval: „Osvětlení místnosti, v níž zasedá správní rada, čerpá energii výhradně z Hewletta a Packarda obracejících se v hrobě.“ Úniky informací ze zasedání správních rad nejsou v žádném případě vzácné. Zasvěcenci dokonce tvrdí, že plodné rozhovory mezi radou a Fiorinovou skončily, když se podrobnosti o klíčovém jednání objevily v časopise BusinessWeek a v listu Wall Street Journal. „Úniky informací patří k životu,“ prohlašuje Charles M. Elson, ředitel Centra Johna L. Weinberga pro správu a řízení akciových společností na Delawarské univerzitě. A dále říká, že existují výjimečné případy, kdy rada vidí v úniku problém, ale nelze přesně zjistit, zda člověk, který prozradil informaci, porušil závazek mlčenlivosti, nebo se domníval, že její vynesení je v tom nejlepším zájmu firmy. Protože od odvolání Fiorinové se hodnota akcií HP zvýšila o devětašedesát procent, úniky informací možná uškodily Fiorinové, ale těžko lze tvrdit, že i společnosti.
Společnost HP chce přesto všem únikům informací zabránit. Hurd po nástupu do funkce v březnu 2005 na jednání se zaměstnanci oznámil, že propustí každého, kdo bude bez oprávnění hovořit s novináři. Přibližně ve stejné době Dunnová pověřila útvar HP pro interní vyšetřování, aby najal detektivy, kteří vypátrají člověka vyzrazujícího informace ze zasedání správní rady. Tři ředitelé uvádějí, že rada o pátrání věděla a že Dunnová na každém jednání podávala zprávu o jeho průběhu, nezmiňovala se ale o taktice. Úniků ubývalo, ale vyšetřování se začala věnovat velká pozornost, když v lednové reportáži na CNET.com byly uvedeny podrobnosti o diskusích rady včetně plánů používat více čipy od Advanced Micro Devices, konkurenta společnosti Intel.
Podle tří ředitelů HP do té doby patřil Perkins k lidem, kteří se vehementně snažili zabránit únikům. Podezříval je, že za nimi stojí jeden z vysokých řídících pracovníků HP, a navrhoval Dunnové, aby použila testy na detektoru lži. Toto obvinění ale Perkinsův advokát Viet Dinh odmítá. Ředitelé HP tvrdí, že se jeho postoj změnil, když začal tušit, že by podezření mohlo padnout na jeho přítele a kolegu v ředitelské funkci George A. Keywortha.
Když tato situace na zasedání správní rady 18. května nastala, Perkins se rozzlobil a rezignoval na svou funkci, protože ostatní ředitelé chtěli Keywortha z rady vyloučit. Dunnová podle něj porušila slib, že totožnost původce úniků neprozradí celé radě. Perkins dnes trvá na tom, že se jeho stížnost týká taktiky při vyšetřování, ředitelé HP ale namítají, že v té době se k ní nijak nevyjadřoval. Keyworth odmítl odstoupit, ale bylo mu oznámeno, že se v roce 2007 nebude moci ucházet o znovuzvolení.
V jednom e-mailu Keyworth napsal: „Jsem stále oddaným stoupencem rozvoje HP pod vedením Marka Hurda.“ Perkinsův advokát prohlásil: „Zkoumáme všechny dostupné (právní) prostředky.“ Souhlasí však, že si Hurd počínal dobře „navzdory“ zmatku ve správní radě. To jediné však může nakonec zajímat zaměstnavatele rady: akcionáře společnosti HP.

Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?