Menu Zavřít

Hlavně že jsme opustili papír

27. 8. 2004
Autor: Euro.cz

Jak komunikuje... Miloš Mach

Jak komunikuje Miloš Mach, ředitel marketingu a komunikace společnosti Siemens.

„Stejně jako většina ostatních manažerů oceňuji u současné komunikační techniky jednu zásadní věc: možnost odpoutat kancelář od jejího fyzického prostoru. Tedy to, že pro řízení projektů, komunikaci s klienty i spolupracovníky, možnost nahlédnout do vlastních souborů a podobně nemusím být přítomen u svého stolu, být závislý na připojení k pevné síti. To je pro mě naprosto rozhodující.

Z toho logicky vyplývá, že nejvíce používám mobilní telefon, notebook a internet.

Při připojení k pevné síti kromě telefonování nejvíce využívám přenos dat. Právě opouštění „papírové“ komunikace v devadesátých letech považuji za zcela rozhodující zlom v komunikaci. Řízení není přece otázka formy, ale obsahu. A pokud mohu obsah přenést a sdělit okamžitě kamkoliv, je tím řada problémů vyřešena. Ještě si dobře pamatuji, jakým technickým výdobytkem byl po roce 1990 fax a kolik času zabralo zakládání potvrzenek o doručení. I když šlo o znatelný pokrok, stále jsme manipulovali s papíry. S moderními datovými přenosy je vše snadnější, rychlejší a přehlednější.

V mobilní komunikaci považuji za výraznou změnu esemesky. Operátoři rychle pochopili potenciál SMS zpráv a z původně technického servisu se stala jedna z nejpoužívanějších služeb mobilní komunikace. Podobné je to nyní u GPRS připojení k internetu a tím i k e-mailovým aplikacím.

Osobní schůzku ovšem v řadě případů nelze nahradit. Pokud se ale už s někým znám, nemusím se nutně scházet - telekonference přes pevnou linku i přes mobil je zcela dostačující. A v dnešní době je zcela nepodstatné, zda takto mluvíte z budovy do budovy, mezi městy či mezi státy. Úspory času i peněz jsou nedocenitelné.

bitcoin_skoleni

To, čeho se moderní možnosti komunikací nejvíce dotýkají, je organizace práce. Pro mne zlom nastal v souvislosti s e-mailem, respektive s jeho masovým rozšířením a možností propojení telefonu s počítačem a mobilním připojením k internetu. Dnes si už ani nedovedu představit, že bych mohl fungovat bez běžných internetových a intranetových nástrojů a aplikací. Adresářové struktury a databáze mi umožňují pracovat s vlastními i cizími daty z mého přenosného počítače. Vzpomínám si dobře na dobu elektronických diářů, většina si stejně vedla ještě svůj papírový. Místo aby čas šetřily, tak práci naopak přidávaly.

I když samozřejmě vím, že současné telefony nabízejí celou řadu funkcí, využívám jen některé: klasické telefonní hovory, SMS, telekonference, elektronický diář s možností synchronizace s Outlookem a bezdrátové připojení na internet. Věřím, že většina manažerů je na tom podobně. Vlastně mi stačí jenom pravidelně dobíjet baterie a jsem spokojený.“

  • Našli jste v článku chybu?