Nová soutěž má podpořit aktivní starosty a starostky malých obcí. Vesnice, jejíž starosta získá ocenění, dostane do pokladny sto tisíc korun.
Již třetí ročník programu podpory projektů zaměřených na komunitní rozvoj nazvaný „ČSOB a Poštovní spořitelna pro podporu regionů“ vyhlašují ČSOB a Poštovní spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA. Novinkou tohoto ročníku je fakt, že finanční podporu mohou získat projekty z celé České republiky, nikoliv jen vybrané regiony. Finanční domy tak ve dvou grantových kolech rozdělí částku 3,1 milionu korun.
„Téma životního prostředí prosazujeme jako klíčové pro budoucnost a věříme, že řešení globální situace není možné bez řešení lokálního. Chceme ocenit podporu místních iniciativ, přispívajících k vytváření zdravějšího a krásnějšího okolí, a právě proto vyhlašujeme tato grantová kola. V letošním roce se soutěž zaměřuje na oblasti Ochrany přírodního dědictví na místní úrovni a Péči o místní kulturní dědictví,“ popisuje Pavlína Folovská, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.
Velké a malé granty
V rámci projektu se budou jednotlivé organizace moci přihlásit do takzvaně velkých či malých komunitních grantů. U malých komunitních grantů bude vybráno 30 až 40 projektů. Každý z nich může získat částku až 70 tisíc korun. V grantovém řízení na velké komunitní granty budou podpořeny tři projekty z oblasti Obnovy kulturní krajiny. Každý z nich částkou 350 tisíc korun.
Žádosti do prvního grantového kola, zaměřeného na podporu malých projektů, mohou předkládat neziskové organizace, místní samosprávy a příspěvkové organizace do 14. dubna letošního roku. „Do výběru podpořených projektů se vedle nezávislé odborné poroty bude moci zapojit i veřejnost. Ta bude hlasovat o podpoře jednoho z projektů částkou 50 tisíc korun,“ doplňuje Pavlína Folovská.
Starosta roku poprvé
Novinkou letošního ročníku grantového programu je soutěž „Poštovní spořitelna Starosta roku“. „Poštovní spořitelnu najdete díky síti České pošty i v malých městech a vesnicích a tato soutěž je zaměřena právě na obce do dvou tisíc obyvatel,“ říká tisková mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.
Hlavním kritériem pro výběr kandidáta na cenu je vlastní zájem občanů svého starostu nominovat, a tím mu poděkovat za jeho činnost pro obec. „Byli bychom moc rádi, kdyby se ze soutěže stala tradice, protože v malých obcích jsou starostové a starostky právě těmi, kteří rozhýbávají veškeré dění,“ dodává Denisa Salátková. Hlavní výhrou je finanční odměna 100 tisíc korun pro obec a diplom Rychtářské právo pro starostu.
Nominovat starostu může už 20 obyvatel vesnice. Na přihlášce je nutné uvést informace o obci i starostovi – mimo jiné popsat tři nejvýznamnější počiny, které pro obec starosta vykonal. Součástí je i popsání toho, jak se život vesnice za starostování nominovaného změnil.