Menu Zavřít

Hledání plastového údolí

20. 8. 2003
Autor: Euro.cz

V oboru se čeká na další velkou věc, která mu dá směr

Informační technologie se sice dávno dostaly z nejhoršího, ale tak nějak přešlapují na místě. Bouřlivý rozvoj z počátku devadesátých let se jaksi vytratil a dřívější zavedené modely podnikání, jako je prodej osobních počítačů nebo výroba polovodičů, víceméně stagnují. K tomu připočtěme ostýchavé a ostražité investory, kteří každý dolar obracejí třikrát. Něco by se mělo stát.
Budoucnost IT je ve hvězdách. To je také důvod, proč časopis BusinessWeek věnoval velký prostor názorům šéfů těch nejdůležitějších společností v oboru, z nichž se čtrnáct dostalo na stránky týdeníku EURO (viz strana 56). Podělili se o svou představu vývoje, o to, čím by jej jejich firmy měly obohatit. „V příštích pěti letech nás čeká více inovací než v kterémkoli jiném pětiletém období v historii naší společnosti,“ upozorňuje šéf Microsoftu Bill Gates na důležitost času nadcházejícího. Vylepšení ale zákazníkům stačit nemusí. Příkladem je převratná novinka Microsoftu s názvem Tablet PC, která dokáže převádět písmo psané rukou do dokumentů ve formátu Word. Již teď odborníci poznamenávají, že zaujme pouze úzkou skupinu uživatelů.
Dlouhou dobu bylo jednou z hlavních činností IT firem předhánět se, kdo vyrobí rychlejší čip nebo čí harddisk pojme více dat. Následovalo období, v němž se za přednost považovalo co nejvíce funkcí v jednom přístroji. Osobní počítač může nahradit televizi s přehrávačem DVD, fotografující mobilní telefony jsou běžné, Nokia brzy vypustí na trh svůj produkt N-Gage, kapesní herní konzoli, s níž lze telefonovat. Nyní veškerou pozornost zabírají sítě.
Širokopásmové připojení na web je podmínkou rozvoje trhu, vážně se hovoří o propojování PC s domácími spotřebiči a jako budoucí hit se jeví bezdrátové sítě Wi-Fi. „Výzkum se nyní řídí spíše tím, co lidé potřebují, než jen tím, co je možné,“ prohlašuje Sam Palmisano, muž na nejvyšším postu v IBM. Na vzestupu jsou rovněž služby poskytované prostřednictvím internetu a v této souvislosti je nejčastěji používaným pojmem utility computing. „Koupíme počítače, zajistíme chod programů a vy to budete používat. My budeme odborníci a vy jen budete platit měsíční poplatek,“ nastínil svou představu budoucnosti v rozhovoru s časopisem BusinessWeek generální ředitel Oraclu Lawrence J. Ellison. Nabízí se však úvaha, zda takový přístup jenom nesníží důvěru v počítačové experty, jejichž hantýrce jen málokdo rozumí.
Ačkoli porozumění specialistům na výpočetní techniku může být problémem, nebezpečí ohrožující obor jsou jinde. Spam v současnosti zabírá zhruba polovinu kapacity internetu, a výrazně tak zpomaluje přenos ostatních dat. Síť je zneužívána k přenosu virů a hackeři se jejím prostřednictvím dostanou i na zapovězená místa. Ochrana duševního vlastnictví je dalším bodem programu. Přestože Napster se nakonec velkým nahrávacím společnostem podařilo umravnit, firem, jež si s autorskými právy hlavu nedělají, je stále dost.
Informační technologie jsou jako odvětví teprve na začátku. Přesto stačily ve vyspělých státech splynout s mnoha činnostmi člověka, komunikací či zábavou počínaje a fungováním orgánů v lidském těle konče. Budoucnost většiny oborů je spjata s jejich budoucností. „Zatím jsme se ani letmo nedotkli potenciálu IT a jejich schopnosti změnit způsob, jak lidé pracují a žijí,“ řekl BusinessWeeku Andrew S. Grove, předseda představenstva největšího světového výrobce čipů, společnosti Intel. O trumfovém esu posledních deseti let - internetu - se v podobném duchu vyjádřil šéf Amazonu Jeff Bezos. „Když to porovnáme se zaváděním elektřiny, ještě jsme ani nevynalezli zásuvku,“ uvádí.
Přestože informační technologie spojily svět, bílých míst je stále dost. Stejně jako se prodával první díl Matrixu dříve na DVD, než se začal promítat v českých kinech, je i v dalších aspektech Česká republika mimo hlavní dění. Ne že by se jí informační revoluce netýkala - ostatně řada ze zmiňovaných šéfů má v tuzemsku své podřízené - ale pozorujeme to spíše z dálky a podstatné novinky k nám přicházejí se zpožděním a s obtížemi. Třeba zmíněné širokopásmové připojení.
Čeká se na další velkou věc, jakou byl na počátku 90. let internet. Potenciálně jsou jí plasty. Odborníci se domnívají, že by při výrobě čipů mohly začít nahrazovat křemík v desetiletí začínajícím rokem 2011. Není ale jisté, že se tak stane v Silicon Valley. „Najdete tam spoustu nezaměstnaných specialistů, pronájem metru čtverečního kancelářského prostoru je za babku. Těžko bych dnes našel lepší místo pro začátek,“ tvrdí Larry Ellison. Něco však pomíjí. V zahraničí, kam se práce ze Silicon Valley přesouvá, stojí softwarový specialista kolem 50 tisíc dolarů ročně oproti průměrným 150 v Mekce křemíku. Šanci tak dostávají další státy. Indie nabízí outsourcing pracovních sil, do Číny putuje stále více výroby v oboru. Česko ale zatím jen dohání zpoždění. V roce 2012 se sice možná dozvíme, že se křemík odstěhoval do Humpolce, ale potěšující to zrovna nebude.

  • Našli jste v článku chybu?