Menu Zavřít

Hodinky na všechny časy

17. 2. 2011
Autor: Euro.cz

Nový švýcarský stroj měří čas ve všech pásmech najednou

bitcoin_skoleni

Víte, kde na jeden pohled zjistit, kolik je v konkrétní chvíli hodin ve všech časových pásmech světa? Na každoroční exkluzivní akci Salon International de la Haute Horlogerie v Ženevě, kam si výrobci „strojů času“ zvou vybrané profesionály. Nejnovější takové řešení na náramkových hodinkách letos představila švýcarská firma Vacheron Constantin.
Hodinky nazvané Patrimony Traditionnelle Worldtime působí na první pohled opravdu luxusně a pro lidi zvyklé na obyčejné měření času i lehce zmatečně. „Všechny ty komplikované funkce, jejichž vývoj nám trval přes tři roky, se dají velmi snadno ovládat přes jedinou korunku,“ vysvětluje ve videu pro specializovaný server Hodinkee.com umělecký ředitel firmy Christian Selmoni, jenž se specializuje na koncept produktů a jejich vývoj. Čtení času je ve skutečnosti stejně snadné jako jeho nastavení. Stačí k tomu dva kroky. V první poloze ovládacího kolečka si do pozice, kde se na normálních hodinkách nalézá šestka, „uložíte“ pomocí reprezentativního města svou časovou zónu. Ve druhé poloze pak nastavíte aktuální čas.
Řekněme, že se nacházíte v Ženevě a aktuálně je deset hodin a deset minut dopoledne – hodinové ručičky v tuto chvíli klasicky čas ukazují podél obvodu sklíčka. Na dalším kruhu pak snadno najdete, že v Honolulu je tou dobou deset minut po třiadvacáté hodině. Průhledné střední safírové sklíčko hodinek pod sebou navíc skrývá „interaktivní“ mapu, která zároveň z pohledu severního pólu prozrazuje, v kterých částech světa je zrovna noc či den.
Výrobci hodinek se s měřením času ve více časových zónách potýkají od roku 1884, kdy byly zóny na mezinárodní konferenci ve Washingtonu ustaveny. Většinou si ale vystačí se dvěma pásmy, kdy každé bývá reprezentováno jiným číselníkem. Ovládání hodinek je též komplikovanější a potřebuje více korunek či tlačítek. Najdou se ale i tací, kteří zkombinují všech 24 celých časových pásem – třeba luxusní Platinum World Time, hodinky ze švýcarské dílny Patek Philippe. Ty se v roce 2002 staly na čas nejdražšími hodinkami světa, když byly na aukci prodány v přepočtu za necelých 72 milionů korun.
Aby měření času nebylo málo komplikované, odklonily se některé státy od univerzálně koordinovaného času o půl nebo o čtvrt hodiny, jako třeba v roce 2007 Venezuela, která od centrálního greenwichského času odečítá čtyři a půl hodiny. Inženýři ze společnosti Vacheron Constantin, která v roce 1957 uvedla na trh první náramkové hodinky pro všechna časová pásma, se poprali i s tímto problémem: nové Patrimony Traditionnelle Worldtime ukazují čas celkem ve 37 zónách a nevynechávají ani Indii, Nový Zéland a zbylé časové rebely. Firma s více než 250letou tradicí, která měření času ve více časových pásmech piluje od roku 1932, nabízí novinku v přepočtu za více než 700 tisíc korun. Takovou cenovku si ale může dovolit. Hodinky jsou z osmnáctikarátového růžového zlata a na zápěstí je drží pásek z kůže hnědého aligátora. Samonatahovací mechanismus navíc obsahuje sedmadvacet drahokamů, na plné natažení vydrží čtyřicet hodin a je voděodolný do hloubky třiceti metrů.
Cenovkou Patrimony Traditionnelle Worldtime přesto hluboko zaostávají za aktuálně nejdražšími hodinkami světa, které spíše připomínají luxusní náramek. Strojek z dílny společnosti Chopard sice ukazuje čas jen pro jednu časovou zónu, ale na druhou stranu je posetý tolika diamanty, že váží 201 karátů. Hodinky 201 Carat Chopard Watch si v přepočtu můžete pořídit za zhruba 448 milionů korun.

  • Našli jste v článku chybu?