Opozice žádá více podpory pro bývalou NDR
NĚMECKÝ kancléř Gerhard Schröder dal předem najevo, že od něj nikdo nemůže očekávat zázraky. Čtrnáctidenní cesta šéfa vlády do německo–polského a německo–českého pohraničí má jasný cíl: získávat podporu východních Němců pro sociální demokracii před parlamentními volbami v příštím roce. Kancléř také hodlá přesvědčovat skeptické obyvatele německých příhraničních oblastí, že jim rozšíření Evropské unie o Polsko a Českou republiku neublíží. Navíc usiluje o sblížení se sousedy, Polsko již navštívil, do Česka se chystá.
Kancléř však během své cesty nehodlá slibovat nic, co by mohlo vyvolávat u východních Němců, Poláků či Čechů nadšení. Žádné nové velké finanční injekce pro bývalou NDR, žádné závazky rychle snížit nezaměstnanost, žádnou podporu navíc pro pohraniční oblasti z evropských fondů. Se sousedy spíše řeší problematické záležitosti. Varšava si stěžuje, že Němci vyplatí polským obětem nacismu méně peněz, než slibovali, a žádá návrat k původní částce. Poláci se totiž domnívají, že německý fond, který má odškodnění na starosti, převedl marky na zloté v nevýhodném kursu.
Očekává se, že jednání Gerharda Schrö–dera s českým premiérem Milošem Zemanem se bude točit hlavně kolem Jaderné elektrárny Temelín. Rakušané tvrdě odmítli její opětovné spuštění a postoj německého kancléře je klíčový také pro vztahy Česka s Evropskou unií.
Zavírat nůžky.
Kvůli nedostatku nových plánů pro bývalou NDR na Gerharda Schrödera míří ostrá kritika opozičních představitelů. Durynský ministerský předseda Bernhard Vogel (CDU) žádá, aby spolková vláda mnohem více investovala do východoněmecké infrastruktury. „To je předpoklad k tomu, aby se začaly zavírat nůžky mezi východem a západem, prohlásil Vogel (citace deníku Die Welt).
Schröder mohl v tomto směru zabodovat jen díky tomu, že spolková vláda minulou středu schválila program, jenž má podpořit obnovu architektury východoněmeckých měst dvěma miliardami marek.
„Je dobré, že nám Schröder ukazuje svou tvář, ale lepší by bylo, kdyby něco udělal se zdejší nezaměstnaností, řekl agentuře Reuters důchodce Klaus Breitenbach z Neubrandenburgu. V celém východním Německu dosahuje míra nezaměstnanosti sedmnácti procent.
Navzdory všem kritikům může kancléř nicméně doufat, že jeho cesta do nových spolkových zemí nakonec bude mít přínos. „Východní Němci jsou mu zkrátka vděční, že je navštíví, prohlásil podle Reuters výkonný ředitel výzkumného ústavu Forsa Manfred Güllner. Řada odborníků je přesvědčena, že Schröder zvolil dobrou taktiku – vyhýbat se konfliktním tématům a co nejvíce se usmívat do kamer.
Východní verdikt.
Sociální demokraté (SPD) zvítězili v posledních volbách v roce 1998 právě díky podpoře východních Němců. Tehdy získali 35,1 procenta voličů bývalé NDR oproti 31,5 procenta v roce 1994. Podpora konkurenčních křesťanských demokratů (CDU) zároveň klesla o více než jedenáct procentních bodů.
Německý tisk soudí, že také příští volby rozhodne východní Německo. Na západě totiž mají lidé mnohem stabilnější preference. Gerhard Schröder se však bude muset více zabývat tím, jaký vztah zaujme k postkomunistickým demokratickým socialistům (PDS). Průzkumy ukazují, že ti stále bodují a jejich role nabývá na významu i díky spolupráci s SPD v Berlíně. Postkomunisté mohou právě sociálním demokratům sebrat řadu voličů, kteří mají výhrady k dnešní spolkové vládě.
Polsko bez privilegií.
Zatímco před německou PDS se musí mít Gerhard Schröder na pozoru, polští postkomunisté (SLD) jsou mu velmi blízcí. Bývalým šéfem SLD je také prezident Aleksander Kwasniewski, který se se Schröderem sešel ve Štětíně. Vztahy mezi oběma zeměmi by se mohly ještě zlepšit po volbách v Polsku, které letos v září bývalí komunisté pravděpodobně vyhrají s obrovským náskokem.
Přesto Poláci údajně nemohou doufat, že Němci budou nějak výrazně lobbovat ve prospěch jejich rychlého vstupu do Evropské unie. Varšava zatím zaostává za ostatními kandidátskými státy při uzavírání kapitol v jednáních s unií, budoucí nová polská vláda by však měla rozhovory urychlit. Soudě dle prohlášení německých činitelů ze Schröderova doprovodu, Berlín sice hodlá Polsko podpořit, ale zároveň ponechat jeho osud především v rukou samotných Poláků. „Dvoustranné kontakty jsou přirozeně jednodušší mezi podobně naladěnými vládami. Témata, která se objevují na jednáních o rozšiřování Evropské unie, však jdou daleko za rámec dvoustranných záležitostí, zdůraznili němečtí představitelé, které citoval list Financial Times.
Na druhé straně kancléř přesvědčoval své krajany, že přijetí Polska do unie není pouze v zájmu Evropy a Polska, ale také v zájmu Německa. Gerhard Schröder argumentoval tím, že německý obchod s kandidátskými zeměmi unie je na stejné úrovni jako obchodní výměna se Spojenými státy. „To je v Německu často opomíjená skutečnost. Polsko nevstoupí do Evropské unie jako prosebník, ale jako země, která má co nabídnout, prohlásil německý kancléř.
Bude zajímavé sledovat, jaká slova Schröder použije ve vztahu k Česku.