Menu Zavřít

Holandská pojistka po česku

17. 12. 2012
Autor: Euro.cz

Zdravotnictví

Neočekávaného rekordu se dočkal Leoš Heger. Ač se o jeho odvolání začalo spekulovat již krátce po nástupu do funkce, v pondělí 17. prosince získal vavříny nejdéle sloužícího polistopadového ministra zdravotnictví. V pořadí osmnáctého. V příštím období Heger plánuje prosadit další změny rámující zdravotnický systém. „Za nejdůležitější považuji zavedení nominálního zdravotního pojistného,“ řekl ministr týdeníku Euro. I když se inspiruje nizozemským modelem, české parametry mají být odlišné.

V Nizozemsku nominální částka potlačuje solidaritu mezi lidmi. Tvoří ji paušální částka, která se neodvíjí od výše jejich příjmů. Platí ji i důchodci, jimž je suma kompenzována složitým mechanismem. V tuzemsku by si k odvodům připláceli jen lidé ekonomicky aktivní a zřejmě jen zaměstnanci. Výše nominální pojistky by se měla pohybovat okolo deseti procent ze zaměstnaneckých odvodů 4,5 procenta z mezd (s devíti procenty, jež na zdravotní pojistné připlácí zaměstnavatel, by se nehýbalo). „Chceme umožnit pojišťovnám, aby mohly vybírat další pojistné v případě, že jejich výdaje na léčbu překročí práh stability.

bitcoin_skoleni

Naopak ty dobře hospodařící pojišťovny budou mít možnost odvody o něco málo snížit,“ plánuje ministr. Například VZP by navýšení odvodů o desetinu vyneslo miliardu korun do rozpočtu navíc.

Nominální pojistka formou mírného navýšení odvodů by zachovala solidaritu, protože by každý odváděl diferencovanou částku na základě výše platu. Zároveň by se rozhýbala konkurence mezi pojišťovnami, protože těm dražším by začali utíkat klienti. Po zavedení nominální pojistky volal i exministr Tomáš Julínek, který dnes myšlenku prosazuje z platformy eStat. l

  • Našli jste v článku chybu?