Hongkong čelí největší krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Řekl to šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming.
Čang, který patří k nejvýše postaveným čínským činitelům pověřeným dohledem na záležitosti Hongkongu, hovořil o krizi při jednání v jihočínském městě Šen-čen. O situaci v Hongkongu na místě mluvil s hongkongskými vyslanci.
Schválí parlament v Hongkongu zákon o vydávání podezřelých do Číny?
Od začátku června se v Hongkongu konají protesty. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.
Bývalá britská kolonie se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude v městě zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.
Dále čtěte:
Ujgury obklopila „virtuální klec“. Čína používá vyspělé technologie k jejich pronásledování
Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku
Čtyři modernizace po čtyřiceti letech. Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost
Čína utahuje šrouby. Zablokovala weby The Washington Post a The Guardian
Vítězství demonstrantů? Správkyně Hongkongu označila návrh zákona o vydávání za mrtvý
Padající hvězda. Čínskému akciovému trhu pomáhá státní propaganda