Menu Zavřít

Horká komodita

4. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Nejbohatším Maďarem je finančník Thomas Péterffy

Americký finančník maďarského původu George Soros, který se dlouhá desetiletí mohl pyšnit kromě jiného i titulem nejbohatšího Maďara, byl v této soutěži překonán. V novém žebříčku časopisu amerických finančních kruhů Forbes zaujímá Soros pouze osmdesátou příčku. Thomas Péterffy se se svými deseti miliardami dolarů vyšplhal o sedm míst výš, hned vedle mediálního magnáta Ruperta Mudrocha. Zvláštní je, že až do dubna letošního roku se o něm v maďarských médiích neobjevila jediná zmínka.
O Péterffym se začalo hovořit ve chvíli, kdy se objevila zpráva, že akcie americké společnosti Interactive Brokers vstupuje na burzu v New Yorku. Firma patří mezi nejvýznamnější online obchodníky s cennými papíry na světě, například na trhu opčních obchodů měla v roce 2006 šestnáctiprocentní podíl.

Úspěšné IPO.

Uvedení firmy Interactive Brokers na Nasdaq (pod kódem IBKR), které skončilo minulý čtvrtek, bylo velice úspěšné. Péterffy plánoval, že investorům nabídne k upsání 20 milionů akcií v cenovém koridoru 23 až 27 dolarů. Jelikož byl o papíry firmy obrovský zájem, na burze se prodalo 34,5 milionu akcií za 27 až 31 dolarů za kus. Díky úspěšnému úpisu akcií Péterffy vydělal zhruba 1,2 miliardy dolarů, čímž dosáhla tržní kapitalizace jeho firmy dvanácti miliard dolarů. To ho řadí na druhé místo (za firmou Charles Schwab) mezi americkými online brokery.
Zbytek akcií (přes 400 milionů) si Péterffy zatím nechá. Krom toho nedokáže nikdo odpovědět na otázku, kolik peněz vytáhl tento byznysmen ze své firmy za posledních třicet let. To musí být také pěkný balík.

bitcoin_skoleni

Absolutní samouk.

Péterffy se narodil v roce 1944 v Maďarsku. Ve svých jedenadvaceti letech emigroval do Spojených států amerických, kde nejdříve pracoval jako počítačový inženýr. O burzu se začal zajímat koncem sedmdesátých let, kdy se objevil na AMEXu. Byl mezi prvními, kdo objevil výhody elektronického obchodování s akciemi. Péterffy, ač sám jako obchodník absolutní samouk, v roce 1983 založil společnost Timber Hill, díky níž ve Státech obchodníci na burze začali používat přenosné počítače. Obchodování založené na počítačových programech tehdy přinášelo obrovské zisky, protože výhody používání této techniky na burze mnoho byznysmenů objevilo pozdě. Péterffy nejdříve pouze vytvářel software, od roku 1993 začal zprostředkovávat i obchody. Tato činnost v současnosti vytváří už tři čtvrtiny obratu společnosti Interactive Brokers.

Čistá strategie.

Péterffyho firma používá vlastní matematické modely, které jsou schopny za zlomek sekundy analyzovat veškeré dostupné informace o dění na celém trhu. Tajemstvím jejího úspěchu je, že neotravuje zákazníky zbytečnými analýzami, ale vytváří je pro ně na míru, nerozjížděla ani corporate finance byznys, nezacílila na důchodce s nudnými nabídkami různých podílových fondů. Nedělají nic zbytečného, nemají ani velkolepé mramorové sídlo, kde zaměstnanci v elegantních oblecích věští z křišťálové koule. Místo toho pro profesionální spekulanty nabízí přesně to, co potřebují: levné (prý nejlevnější) služby spojené se špičkovou technologií. Prostě čistá strategie, vysoká kvalita a koncentrace na hlavní obchodní činnost. Společnost Interactive Brokers v současnosti obsluhuje přes 80 tisíc zákazníků, zajišťuje zhruba 20 procent všech opčních obchodů na světě a její zisk po zdanění v roce 2006 přesáhl 700 milionů dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?