Menu Zavřít

Horký záliv

16. 6. 2005
Autor: Euro.cz

Letošní státní dotace na obnovu země je prý už na cestě

Tuzemské firmy, které se chtěly podílet na obnově válkou poničeného Iráku, měly jen v letošním roce získat od státu dotace ve výši až dvě stě milionů. Zatím nedostaly ani korunu. Proč? Ministerstvo průmyslu prý až do této chvíle provádělo hloubkovou kontrolu. Prověřovalo nejen podniky, které měly uvedenou podporu čerpat, ale také úředníky, kteří projekty vyhodnocovali. Žádné nesrovnalosti se však neobjevily a ministerstvo nyní slibuje, že všechny smlouvy budou uzavřeny ještě během června.

MM25_AI

Je to ostudné.

Českou pomoc Iráku provází „průšvihy“ od samotného počátku. Nejprve byli do oblasti vysláni čeští experti. Ti měli radit iráckým úřadům, ale byli předčasně staženi zpět. Příčinou tohoto rozhodnutí bylo podezření, že někteří z nich údajně získávali v Iráku kontrakty pro své vlastní firmy a nedostatečně hájili zájmy státu.
Později se také objevilo podezření z korupce: jeden z odborníků si měl za vyjednání zakázky v zálivu říct o několikamilionový úplatek. Neprokázalo se ovšem vůbec nic. Ministerstvo zahraničí v současné době dokonce uvažuje o tom, že dá dohromady další skupinu expertů a koncem tohoto roku je opět pošle do Iráku. Tentokrát ale budou muset ještě před odjezdem opustit statutární orgány svých společností, tedy pokud nějaké mají.
Tím však potíže kolem pomoci irácké nekončí. Objevily se problémy při odesílání státních dotací českým podnikům, které chtěly v Iráku začít podnikat.
Vládní rozhodnutí z května roku 2003 stanoví, že tuzemské firmy, které získají v Iráku zakázky, mohou počítat s tím, že dostanou od státu na každý kontrakt zhruba třicet procent z jeho celkové hodnoty.
Tak například pražská Tesla měla podle rozhodnutí vlády z května 2003 a června 2004 na akci Technologie výroby pitné vody pro Irák získat hned dvacet „státních“ milionů. Firma chce do Iráku dodávat své mobilní úpravny vody Viwa 5 a plničky PET lahví Viwa Pack 750. Vedení společnosti uvažovalo i o exportu nového typu úpraven vody, které dokážou odsolovat vodu z vrtů.
Tesla měla peníze použít v roce 2005. „Firma zatím žádnou státní dotaci neobdržela,“ sdělil týdeníku EURO počátkem června obchodní ředitel Václav Renč. Lidé z ministerstva průmyslu a obchodu totiž prozatím nepodepsali příkazní smlouvy k odeslání peněz. „Výrobky máme připraveny k expedici do Iráku. Vše vázne na podpisu smlouvy. Je to docela ostudné, že ani po roce nejsou státní úředníci schopni připravit a podepsat jeden dokument, který byl zpracován přesně podle metodiky schválené ministerstvem průmyslu,“ uvedl Renč z Tesly a dodal, „už jsem o tom dokonce jednal i s náměstkem ministra Martinem Tlapou, slíbil zjednat nápravu.“ Ve stejné situaci jako Tesla je i pražský Technoexport, který by se rád podílel na obnově iráckých rafinerií. Usiluje o zakázku v hodnotě bezmála tří miliard korun. Česká vláda se loni v létě rozhodla, že firmě přidá dvacet milionů jako „podporu na získání zakázky“. A jaká je teď situace ? „Technoexport k dnešnímu dni nemá přidělenu žádnou dotaci na projekty pro obnovu Iráku a ani nebyl osloven,“ sdělil týdeníku EURO generální ředitel Josef Cílek.

Čistý stůl.

Ministerstvo průmyslu začalo po urgencích zástupců podniků, podílejících se na obnově Iráku, přece jen jednat a vysvětlovat, proč ke zpoždění došlo. „Tyto projekty patří do oblasti zahraniční rozvojové pomoci a finančních programů podpory exportu. U všech jsme zpětně prověřovali jak postupovali jednotlivé společnosti a správnost postupu ministerských úředníků. Do doby ukončení kontroly bylo proto uzavření příkazních smluv pozdrženo. Audit oprávněnost postupů potvrdil. Veškeré smlouvy budou uzavřeny v průběhu června,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac. Proč se vůbec kontrolovalo? Kvůli zmiňovanému podezření z korupce? „Ne, to nebyl ten důvod… Je prostě namístě dávat si pozor… Ministerstvem protékají v rámci rozvojové pomoci značné částky. Konkrétní důvod ale opravdu nebyl, spíš to byla akce, na jejímž konci si oddychnete, že je stůl čistý,“ dodal mluvčí Mravinac.
Na státní dotaci na obnovu Iráku pro rok 2005 zatím čekají čtyři české firmy. Kromě Tesly a Technoexportu je to ještě brněnský Prokop Engineering. Ten má na pomoc při akci Projekt jednotky atmosférické destilace ropy za 1,6 miliardy získat dvacet milionů korun. Pražský Inekon Group má pak na tři své projekty - plavírna kaolinu v Ramadi, cementárna na severu Iráku a modernizaci a opravy dříve dodaných lokomotiv - přiklepnuto bezmála padesát milionů korun.
V Iráku se státní podporou ještě podniká Jawa z Týnce na Sázavou, která v Bagdádu otevřela servis na opravy svých motocyklů. Brněnský Unis zase získal kontrakt na obnovu rafinerie v jihoirácké Basře. Tyto firmy ale o dotace na letošní rok nežádaly.

  • Našli jste v článku chybu?