Banánová republika
LÁNY (ego) – Jako se kdysi Šavel proměnil v Pavla při cestě do Damašku, upravil si český prezident své jméno ve vlaku mezi Prahou a Lány. Ještě na pražském Masarykově nádraží nastupoval do salonního vagonu po prezidentu Osvoboditeli před jízdou na lánské masarykovské oslavy starý dobrý Václav Klaus. O půldruhou hodinu později už dovezla modrá parní lokomotiva Albatros k perónu nádražíčka ve Stochově soupravu s Václavem Mištinem Klausem. Tak totiž hlavu státu zkoprnělému lánskému starostovi Janu Loskotovi a mávajícím vesničanům představila notářka prezidentské kanceláře Berta Tlustá. „Moc prosím, abyste to slůvko navíc chápali jako standardní demokratický krok, chcete-li jako můj příspěvek k znovuzavedení svátku MDŽ,“ vysvětlil prezident nečekané prodloužení svého jména. „Tak jako TM kdysi dospěl do bodu, kdy se z něj stal TGM, i z VK se dnes vylíhl motýl VMK,“ dodal s úsměvem.
Jenže zatímco Tomáš Masaryk se podepisoval dívčím příjmením své ženy Charlotty Garrigue ode dne jejich svatby 15. března 1878, Klaus si rodné příjmení své manželky Livie (za svobodna Mištinové – pozn. red.) vtělil do svého jména až v šestatřicátém roce manželství. I když se Klaus dušuje, že se Mištinem stal výlučně z úcty k ženě, která je „naprosto nekompromisní a nikdy nelže, touží celý život po přesném poznání, ale tím v ní netrpí cit“, první dáma republiky naznačuje jinou motivaci. „Stejně mu budu do smrti říkat Klausi, Klárka Neklárka. Na mě tyhle pozdní slzy neplatí. A MDŽ už vůbec ne,“ řekla ještě na stochovském nádraží.
Právní expert blízký exřediteli TV Nova Vladimíru Železnému si proto myslí, že při vlakovém výletu do Lán zřejmě došlo mezi manželi Klausovými k jisté formě mimosoudního vyrovnání, k zaplacení účtu za mimomanželský poměr prezidenta k slečně Kláře Lohniské. „Pan Klaus dávno zjistil, že přehmaty typu vila ve Švýcarsku se dají bez soudních tahanic kompenzovat velkorysým poskytnutím reklamního prostoru. A tak teď svou ceněnou značku učinil jakýmsi médiem pro značku poškozené osoby,“ domnívá se advokát. Pro Livii Klausovou prý může být satisfakcí, že její muž s novou jmenovkou na krku může být pro své četné mladé ctitelky méně atraktivní. „Je to asi stejný efekt jako zavirování výkonného počítače,“ dodává právník.
Podle premiéra Špidly se však Klaus chce hlavně připodobnit ke slavné a výjimečné trojici iniciál TGM. „Není náhoda, že se nápad VMK zrodil zrovna cestou na oslavu Masarykových narozenin, dokonce v jeho salonním kupé,“ prohlásil. Vložením litery „M“ mezi písmena VK se prý Klaus zase o něco víc vzdálil svému předchůdci VH, tvrdí Špidla. Prezidentovo přejmenování vzbudilo překvapivě nelibost i mezi podnikateli. „Jedná se o krádež značky naší firmy na výrobu mamografů a RTG přístrojů,“ stěžuje si ředitel společnosti V. M. K., s. r. o., Kosťa Hubený z pražského Proseka. „Kolegové od konkurence mi teď neřeknou jinak než kníže Miškin,“ dodává s narážkou na hlavní postavu známého Dostojevského románu Idiot.