Nekonečné fronty na jídlo, nedostatek léků i základních potravin. Ekonomika Venezuely je na tom podle analytiků hůře, než kdyby země vedla válku.
Téměř třicet milionů lidí, kteří žijí ve Venezuele, si už během roku 2016 zvyklo, že regály v obchodech jsou prázdné. Sehnat cukr, mléko nebo aspirin je vlastně nemožné. Nepotřebují ani oficiální makroekonomická data, aby věděli, že rok byl 2016 otřesný.
Ekonomický rozvrat země bohaté na ropu a další nerostné suroviny je tak tíživý, že někteří ekonomové nemají paralelu k mírovému období a musí hledat v historii srovnání s válečným stavem.
Vláda Nicoláse Madura, který před prezidentskou funkcí vykonával povolání řidiče autobusu a později odboráře, už od února 2016 nevydává žádné oficiální ekonomické údaje ke stavu ekonomiky. Mezinárodní měnový fond nicméně odhadl, že se ekonomika země zmenšila loni o deset procent. Což by z Venezuely udělalo v roce 2016 nejhorší ekonomiku světa. Přitom někteří nezávislí ekonomové odhadují pokles HDP v zemi až o 15 procent. Během tří let ztratila ekonomika Venezuely minimálně pětinu svého ekonomického výkonu.
Vývoj venezuelského HDP
zdroj: tradingeconomics.com
Nekontrolovatelné utrácení vlády, kolaps cen ropy v roce 2014 a tím způsobený nedostatek dolarů, vedl k nedostatku spotřebního zboží a následně i potravin. Inflace se dostává do třímístných čísel, pro loňský rok se odhaduje na 800 procent, pro tento rok až na 1600 procent.
„Dalo by se říci, že místní ekonomika je srovnatelná s válečnou ekonomikou,“ prohlásil José Manuel Puente, ekonom z Caracasu na soukromém Instituto de Estudios Superiores de Administración (IESA). „Ale současné ukazatele pro Venezuelu jsou ještě horší, než má ekonomika ve válečném stavu,“ dodal.
Některé ekonomiky světa na tom sice byly v poslední dekádě hůře jako Sýrie a Libye, kde ekonomka propadla až o 50 procent v souvislosti s občanskou válkou, ale v roce 2016 je Venezuela předčila.
Jako za války o nezávislost
Historik Tomas Straka přirovnává ekonomický rozvrat k době války o nezávislost se Španělskem, která byla završena vyhlášením nezávislosti v roce 1830. Během dvaceti let bojů zemřela až třetina obyvatelstva.
„Pokud jde o fenomén masivní emigrace, hladovění a opuštění domovů, tak je situace srovnatelná jen s válkou o nezávislost,“ řekl Straka ze soukromé Universidad Católica Andrés Bello.
Po lékařích a advokátech opouští zemi i ti nejchudší. Jen loni mělo odejít do Dominikánské republiky 170 tisíc lidí. Tam naopak loni HDP vzrostl o 6 procent.
Jak se žije obyčejným lidem ve Venezuele, ilustruje případ pekárny, kterou vede Douglas Palencia ve východní části Caracasu. Podle něj peče o polovinu méně chlebů než v roce 2014. Důvod je jednoduchý, nedostatek mouky. „Neustále musíme šetřit a omezovat kvalitu i kvantitu.“
Americké automobilky v zemi zastavily výrobu aut. Ford Motor v prosinci oznámil, že výrobu pozastaví do dubna. General Motors ukončil výrobu už polovině roku v roce 2015.
Jak napsal časopis Economist, současní lídři Venezuely ignorují slova zakladatele země Simona Bolívara, který řekl, že ten, kdo vede zemi, musí být schopen přijímat i tu nejtěžší pravdu.
Z hlavního města Caracasu se stalo město s nejvyšší mírou vražd ze všech světových metropolí. Jeden bolívar má na černém trhu třistakrát menší hodnotu než je oficiální kurz k dolaru.
Roční míra inflace podle Café con Leche Index, jenž agentura Bloomberg vypočítává z ceny kávy s mlékem, je 1334 procent. Před půl rokem káva stála 450 bolívarů, na začátku února už 1500 bolívarů.
Podpora armády i soudu
Poslední parlamentní volby se v zemi konaly v roce 2015. Vyhrála opozice, ale Maduro vládne i přes protesty parlamentu a lidí v ulicích. Prezident má zatím podporu vojska a nejvyššího soudu, který blokuje snahy parlamentu o jeho sesazení.
Rozhovory mezi opozicí a Madurem zprostředkovávali zastupitelé Vatikánu, v prosinci ale zkrachovaly. Čeká se na pomoc MMF a schválení ekonomických reforem. Přitom ještě v 80. letech měli Venezuelané druhý největší příjem na hlavu ze zemí Jižní Ameriky.
„Chávezův socialistický experiment (od roku 2013 v něm pokračuje Maduro – pozn. red.) končí nekontrolovatelnou chudobou, stejně jako každý socialistický experiment. Protože je postaven na falešném předpokladu, že ekonomika může být řízena kádry, které se prohlásily za elity,“ napsal server zerohedge.org.
O Venezuele a její ekonomické situaci čtěte: